Јефто Грубор: Копати или не копати, питање је сад?

Screenshot_1138

Рио Тинто и литијум у Србији

Копати или не копати, питање је сад?

Тема експлоатације литијума у Србији изазива бурне расправе и дубоке поделе у друштву. Компанија Рио Тинто, један од највећих светских рударских гиганата, који се у досадашњој пракси није баш прославио поштујући еколошке легислатуре земаља у којима послује, има амбициозне планове за отварање рудника у долини Јадра, где је откривено једно од највећих налазишта литијума у Европи.

Док присталице експлоатације виде у овоме само и једино прилику за економски-технолошки развој и напредак, не маре толико за еколошке и последице по здравље које би ова експлоатација за собом повукла, противници исте указују на потенцијалне катастрофалне еколошке последице, као и последице по здравље људи, често амплифирајући и преувеличавајући ефекте истих.

Свака врста екстракције и експлоатације било које руде, носи са собм одређене последице, што еколошке, што по здравље људи, колико год се поштовале еколошко-здравствене мере и тога морамо бити свесни. Није логично, чак је и себично и анти-национално, спречавати било који пројекат који може да донесе корист, што економску, што технолошку, што статегијску, нама као нацији. Али је такође круцијално да се те негативне последице што више умање и маргинализују, а ако је то могуће и скроз неутрализују. То није немоуће. уз поштовање постојећих и увођење нових и иновативних закона у наше еколошко и здравствено/инспекцијско законодавсто, ми можемо релативно безбедно и еколошки прихватљиво да експлоатишемо и прерађујемо руду јадарита.

Литијум је глобално стратешки важан ресурс и ми морамо да искористимо тај ресур када га већ имамо у нашу корист. Не само у економском аспекту, већ поготово у стратегијском и политичком смислу.

Користи од експлоатације литијума су разне и енормне, а неке од њих су:

  1. Економске користи: Процењује се да би експлоатација литијума могла донети Србији значајне финансијске добитке. Према пројекцијама, рударски сектор би могао генерисати хиљаде нових радних места, директно и индиректно повезаних са рудником. Поред тога, планирана је и изградња фабрика за прераду, што би допринело индустријском развоју региона.
  2. Енергетска транзиција: Литијум је кључни елемент у глобалној транзицији ка зеленој енергији. Електрична возила и соларни системи са батеријама су зависни од литијум-јонских батерија, што значи да би Србија могла постати један од кључних играча у овој индустрији. Због све већег фокуса на смањење угљен-диоксида, многи сматрају да је експлоатација литијума незаобилазна за будућност Србије као енергетски значајне земље у Европи.
  3. Стратешка важност: Контрола над великим извориштем литијума могла би Србији обезбедити стратешку позицију у међународним односима, посебно у оквиру Европске уније, која жели да смањи зависност од увоза сировина из трећих земаља. Ово би могло помоћи Србији у преговорима око интеграције у ЕУ и другим међународним економским питањима.
  4. Политичка користи: Онај ко може да уништи ствар тај је и поседује. Србија је у могућности да оствари неке од својих спољнополитичких циљева, користећи литијум као један од основних аргумената у свом преговарачком арсеналу. Европска зависност од Кине по питању литијума је огромна и ту је шанса Српској дипломатији да на конструктиван и демократски начин освоји одређене политичке уступке за Србију у међународној политичкој арени.

Експолоатација литијума јесте развојна, економска али и стратегијско-политичка шанса за Србију. Она за собон наравно носи одрђене негативне последице, које се стриктном употребом законодавства могу маргинализовати, ако не и скроз неутрализовати. Не постоје научни аргументи за то да се руда јадарита, не може безбедбо рударити и прерађивати. Сваки аргумент против рударења литијума, нема стручну, нити научну основу, те служи ја јефтино добијање политичких поена, од стране оних, који су том злом Рио Тинту и омогућили да врши испитивања и рударења у Србији.

Ми као грађани Србије имамо право да искористимо ову сјану шансу, која ће нам омогућити бољи економски статус и друге бенефите, али имамо и обавезу да утичемо на то, да држава обезбеди све услове за безбедну и еколошки прихватљиву експлоатацију и прераду литијума.

Рио Тинту се морају поставити јасни и прецизни услови који ће бити законодавно подржани о еколошки прихватљивим и здравствено сигурним начинима експлоатације и прераде литијума, те му мора бити јасно предочено кроз законодавне акте да ће свака девијација од тих правних норми повлачити за собом далекосежне правне и економске последице по ту компанију, који ће на њу утицати не само локално већ и глобално. Такође је неопходно исте правне услове ставити и пред наше политичаре, који су одговорни да прате и контролишу прераду и експлоатацију литијума под компанијом Рио Тинто, те морају да буду свени да ће у случају непоштовања договора и законодавства републике Србије и они лично одговарати, како правно и кривично, тако и економски.

Аутор: Јефто Грубор

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас