Србија, Куртијев терор над Србима и да ли има излаза?
Најновији талас насиља и притисака над српским становништвом на Косову и Метохији под режимом ткз. премијера Аљбина Куртија чији је досадашњи мандат обележила мржња и србофобија, изазвао је дубоку забринутост међу Србима, али и на међународном нивоу. Политика провокација, насилних акција и институционалног угњетавања наставља да ескалира, остављајући за собом траг нестабилности и страха.
У последњих неколико месеци, сведоци смо растућег броја инцидената који укључују нападе на српска села, физичке нападе на Србе и њихову имовину, као и повећано, противправно међународном закону и уговорима, присуство полицијских и паравојних формација ткз. државе Косово у српским срединама. Према подацима локалних извора, хапшења српских лидера и политичких активиста постала су свакодневица, чиме се додатно појачава осећај несигурности међу Србима у јужној српској покрајини.
Куртијева политика конфронтације директно угрожава дијалог Београда и Приштине, а критике на рачун његовог режима стижу и из међународних кругова. Иако су Европска унија и Сједињене Америчке Државе више пута позивале на деескалацију и поштовање права мањина, оне нису повукле ни један директан, нити конкретан потез, који би променио садашњу ситуацију на терену. Куртијева власт наставља са политикама које подстичу тензије и изазивају дубоке поделе у региону.
Српска заједница на Косову и Метохији се тренутно налази у најтежем положају од завршетка оружаних сукоба 1999. године. Непрестане провокације, попут насилног упада у српске институције, српске вртиће и школе, рушења православних светиња и негирања права на употребу српског језика, претварају се у свакодневну реалност за Србе у нашој јужној покрајини.
Срби на Косову, али и званични Београд, позивају на хитну интервенцију међународне заједнице, пре свега земаља Квинте, које су главни покровитељ Куртијеве хунте, како би се зауставило Куртијево насиље и терор, али и обновили услови за нормалан живот, суживот и сигурност свог неалбанског становништа на КиМ.
Остаје да се види да ли ће међународни актери реаговати довољно брзо и ефикасно да спрече даље погоршавање ситуације на терену, до које ће сигурно доћи, уколико се не заустави терор привремених институција у Приштини. До сада су толерисали Куртијево насиље над Србима и мало је вероватно да ће сада реаговати другачије. Са друге стране Србија има мало маневарског простора и нема инструменте којима би ефикасно реаговала на ову ситуацију и зауставила Куртијеву хунту у насиљу над српском заједницом. То нас уводи у зачарани круг из кога је тешко без савезника наћи излаз.
Председнички избори у САД су шанса јер уколико победи Трамп и ако Гренел добије важну функцију у кабинету председника Курти има озбиљан проблем. То не значи промену америчке политике на Косову већ само промену односа САД према Куртију. Није много али је ипак нешто.