Јефто Грубор: Србија, Куртијев терор над Србима и да ли има излаза?

koreni.rs

Србија, Куртијев терор над Србима и да ли има излаза?

Најновији талас насиља и притисака над српским становништвом на Косову и Метохији под режимом ткз. премијера Аљбина Куртија чији је досадашњи мандат обележила мржња и србофобија, изазвао је дубоку забринутост међу Србима, али и на међународном нивоу. Политика провокација, насилних акција и институционалног угњетавања наставља да ескалира, остављајући за собом траг нестабилности и страха.

У последњих неколико месеци, сведоци смо растућег броја инцидената који укључују нападе на српска села, физичке нападе на Србе и њихову имовину, као и повећано, противправно међународном закону и уговорима, присуство полицијских и паравојних формација ткз. државе Косово у српским срединама. Према подацима локалних извора, хапшења српских лидера и политичких активиста постала су свакодневица, чиме се додатно појачава осећај несигурности међу Србима у јужној српској покрајини.

Куртијева политика конфронтације директно угрожава дијалог Београда и Приштине, а критике на рачун његовог режима стижу и из међународних кругова. Иако су Европска унија и Сједињене Америчке Државе више пута позивале на деескалацију и поштовање права мањина, оне нису повукле ни један директан, нити конкретан потез, који би променио садашњу ситуацију на терену. Куртијева власт наставља са политикама које подстичу тензије и изазивају дубоке поделе у региону.

Српска заједница на Косову и Метохији се тренутно налази у најтежем положају од завршетка оружаних сукоба 1999. године. Непрестане провокације, попут насилног упада у српске институције, српске вртиће и школе, рушења православних светиња и негирања права на употребу српског језика, претварају се у свакодневну реалност за Србе у нашој јужној покрајини.

Срби на Косову, али и званични Београд, позивају на хитну интервенцију међународне заједнице, пре свега земаља Квинте, које су главни покровитељ Куртијеве хунте, како би се зауставило Куртијево насиље и терор, али и обновили услови за нормалан живот, суживот и сигурност свог неалбанског становништа на КиМ.

Остаје да се види да ли ће међународни актери реаговати довољно брзо и ефикасно да спрече даље погоршавање ситуације на терену, до које ће сигурно доћи, уколико се не заустави терор привремених институција у Приштини. До сада су толерисали Куртијево насиље над Србима и мало је вероватно да ће сада реаговати другачије. Са друге стране Србија има мало маневарског простора и нема инструменте којима би ефикасно реаговала на ову ситуацију и зауставила Куртијеву хунту у насиљу над српском заједницом. То нас уводи у зачарани круг из кога је тешко без савезника наћи излаз.

Председнички избори у САД су шанса јер уколико победи Трамп и ако Гренел добије важну функцију у кабинету председника Курти има озбиљан проблем. То не значи промену америчке политике на Косову већ само промену односа САД према Куртију. Није много али је ипак нешто.

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас