Вучић у УН: Питање КиМ у сенци америчких избора
Председник Србије Вучић одржао је 24. септембра 2024. године говор на заседању Генералне скупштине Уједињених нација, у којем је нагласио важност стабилности на Балкану и указао на изазове са којима се Србија суочава на међународној сцени, хипокризију и дупле стандарде који већина модерних демократија испољава ка Србији, а у складу са својим интересима за свој или пак, за туђи рачун. У свом говору, Вучић је посебно апострофирао питања територијалног интегритета и преговора о Косову, као и економски напредак Србије упркос глобалним кризама.
Вучићев наступ на овом међународном форуму долази у тренутку када се свет суочава са могућом политичком променом у Сједињеним Америчким Државама, где Доналд Трамп, бивши председник и кандидат на изборима 2024. године, ужива велику подршку и има велику шансу да се врати на власт. Победа Трампа би могла значајно утицати на односе Србије и САД, с обзиром на то да је током свог првог мандата имао реал-политички став према Србији у односу на питање наше јужне покрајине.
У свом говору, Вучић се није директно осврнуо на америчке изборе, али је у разговорима са новинарима после заседања истакао да је Србија спремна да сарађује са било којом америчком администрацијом. „Наша позиција је јасна – желимо добре односе са Сједињеним Државама, без обзира на то ко је у Белој кући. Ако Трамп победи, верујем да ће то отворити простор за бољи дијалог око Косова, али ми ћемо наставити да градимо наше односе на принципима међусобног уважавања и интереса,“ истакао је Вучић.
Аналитичари сматрају да би повратак Трампа на власт могао донети одређене промене у америчкој спољној политици, посебно у односу на Балкан. За време Трамповог мандата, српско-амерички односи су се благо поправили и то са тендецијом даљег позитивног раста, са нагласком на економску сарадњу и посредовања САД у дијалогу Београда и Приштине. Трампова администрација је била склона директним преговорима и прагматичним решењима, што би могло поново добити на значају у случају његове победе и што би Србија уз све геополитичке ситуације у свету и региону, могла да искористи. Трамп жели политику изолационизма и још један сукоб, поготово у Европи, који укључује и чедо спољне политике САД под демократама, ткз. Косово њему никако не одговара.
Међутим, таква политика САД у односу на Србију, могла би изазвати компликације у односима са Европском унијом, која остаје кључни партнер Србије у процесу евроинтеграција. Победа Трампа би могла довести до удаљавања САД од традиционалних савезника у Европи, што би Србију ставило у деликатну позицију између САД и ЕУ., између чекића и наковња.
Вучић је нагласио да је Србија одлучна да одржи баланс у својој спољној политици. „Наше стратешко опредељење је чланство у Европској унији, али то не значи да не можемо да имамо добре односе са САД. Србија је суверена држава која води своју политику у интересу грађана,“ закључио је председник.
Победа Трампа, уколико се оствари, могла би да отвори нове прилике за Србију, али и нове изазове на српском путешествију ка Еуропи а поготово у односима са традиционалним пријатељима па и савезницима Србије на истоку, Русијом, Кином, Индијом и другима, које сигурно неће гледати благонаклоно на побољшање дипломатских, екомомских, политичких, нити било каквих других односа између САД И Србије. Нарочито би у случају победе Трампа за председника САД Србија била под притиском да смањи и редефинише односе са Кином као што је од 2022 била принуђена да уради са Русијом.