Анкета је при дну чланка на Б92
Српска православна црква жели да врати статус веронауке, па да она буде обавезни изборни предмет у школама, као што је био до 2018. године
Kултуролог и универзитетски професор Јован Јањић гостујући на ТВ Прва рекао је да би веронаука требала да се врати у школе као предмет, док је потпредседник лиге социјалдемократа Војводине Роберт Kолар истакао да је веронауци место у цркви а не у школама.
Да подсетимо, веронаука је до 2018. године била обавезан изборни предмет, када јој је промењен статус на изборни наставни програм.
Према подацима са последњег пописа, преко 90 процената грађана се изјаснило да су верници, па Јањић сходно томе сматра да је потребно обезбедити право и слободу деци да уче религију, а то се постиже враћањем у школе веронауке као предмета.
Са друге стране они који се противе томе позивају се на Устав Републике Србије, према коме ниједна религија не може бити наметана и обавезна.
Према речима Kолара: „Црква и држава су одвојене а према члану 11 Устава, ниједна религија не може да буде наметана и обавезна, ако би била обавезна, онда је то неуставно. Ми смо за слободу неверовања или избора у складу са Уставом. Ми смо против тога да веронаука буде у школама као предмет“.
Понављање историје?
Kако је истакао Јањић: „Оно што се данас ради, слично је дешавањима након Другог светског рата, када је веронаука укинута као обавезан предмет и постала факултативна, годину дана касније, тачније марта 1945. године верунаука је пребачена изван школског програма, а након тога пребачена ван школске зграде“.
Јањић је истакао како је веома важно да веронаука остана у школи, јер како је рекао, на тај начин се омогућава деци да имају другачији поглед на свет.
„Осим што деца у школи уче дарвинизам и да је човек настао од мајмуна, нека науче и да је Бог створио човека, и нека имају више погледа на свет“, сматра културолог.
Приватна ствар
Потпредседник Лиге социјалдемократа Војводине Роберт Kолар истакао је како је веронауци место у цркви и верским школама, како је наш образовни систем застарео и време је за реконструкцију, да се образовни систем прилагоди 21. веку.
Kао представник социјалдемократа, сматра да је „религија приватна ствар сваког појединца, а не државе“.
„Моја лична ствар је да ли је моје дете крштено и да ли сам ја крштен“, каже он и позивајући се на слободу избора и Устав, напомиње да је „религији место у верским објектима а не у школи“.
Без обзира на то да ли верунаука остане изборни наставни програм, или обавезни изборни предмет, једно је сигурно – да свако има право на слободу вероисповести гарантовану Уставом, и да сваком детету остаје право на избор да ли ће учити веронауку.
Kао што су се сагласили и Јањић и Kолар, „веронаука је изборни предмет, за родитеље и децу која то желе, изборни предмет је слобода и то вам нико не намеће“.