Бранко Радун: Политика и рат

radun

Када политика доминира над војском у рату и када се не слушају официри већ се одлуке доносе из политичких мотива то често бива лоше по ту војску. Она губи битке, троши време и ресурсе на војно небитне и споредне ствари и правце и пропушта победе или срља у пораз. Добар пример за то је почетак рата Русије и Немачке 1941. године кад су код Немаца операције водили најбољи генерали као Гудеријан и Мајнштајн а на другој страни су доминирали Стаљин Берија и други који нису официри. Почетак је био катастрофалан за Русију (или СССР). Како је време пролазило Стаљин је притиснут неуспесима, катастрофалним последицама наредјених контраудара и слично увидјао да је враг однео шалу и на крају препустио водјство талентованим официрима као што су Жуков и Рокосовски. Са друге стране се Хитлер све више мешао у одлуке генерала, неке је потискивао друге смењивао. На крају су војне одлуке биле политичке – „нема повлачења из Стаљинграда“ што је Немце коштало милион војника а од тог губитка (људи и тенкова) се нису опоравили до краја рата.

Слично је почео и рат у Украјини. Путин је кренуо у рат из политичких разлога и војска ту није много питана. Политичке и обавестајне процене су да ће режим у Кијеву брзо крахирати што се показало погрешно. Ушли су у рат са мање од 100к војника (на папиру их је било више).. Све је то водило борбама са половичним успехом. Ако подцените противника имате проблем. Но временом се војска консолидовала и преузела део контроле над операцијом од политичара и обавештајаца. Па се дошло до мобилизације која је ојачала војску и бомбардовање инфраструктуре која је велики удар на одбрану, на институције, војну индустрију, транспорт и сл. Са друге стране се на почетку видела умешна војничка логика стварања одбране која је мобилна. Но временом су команду над украјинском војском преузели политичари и Американци. То је довело до тешких губитака. Да би се због америчких избора или нечег другог добио поен у Вашингтону жртвоване су бројне бригаде и стотину хиљада војника. Људи јако јасно праве разликују да ли су њихове жртве нужне и сврсисходне или је то све зарад имиџа или некакве пропаганде. То руши морал.

Пример Соледара. Руси су нападали мали и безначајан градић од 10к становника. Украјинци су се заинатили да га не предају у руке Руса из политичких разлога и ту жртвовали буквално најбоље јединице. По неким изворима 8 бригада је самљевено. Сад ту фронт пуца. Ако Украјинци буду политички размишљали „губитак територије“ и жртвују нове бригаде долазе у ситуацију да им се распадне фронт и војска (иако ту има доста странаца). А ако код Руса превлада војна логика и нико им из Кремља не смета они могу бацити на колена украјинску војску.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас