Бранко Радун, политички аналитичар, описао је свој разговор са Војиславом Коштуницом вођен пре 15 година који је обухватао широк спектар тема, али се фокусирао на значај Устава, политичке ситуације у Србији и питање имена политичких странака.
Њихову расправу о значају устава, недостатку подршке и поштовања устава међу грађанима, политичким превирањима, те тежњи за именовањем политичких организација на начин који одражава њихове циљеве и вредности Радун је изнео на друштвеној мрежи „Икс“.
„Мој разговор са Коштуницом пре 15 так година. Он је започео:
– Мени је јако битно што смо консензусом донели нови Устав. То ће остати упамћено у историји.
– Устав је мртво слово ако људи у њега не верују. Устав мора бити као светиња као Библија да би имао снагу
-Треба времена за то, треба то неговати.
-Србима мало значи устав ма какав он био. Уосталом често их мењамо па то делује неозбиљно
– Морали смо донети нови устав, да направимо дисконтинуитет са Милошевићем
– Али ако ће свака већа промена власти довести до промене устава онда то није јака уставна традиција већ више звучи као револуционарна пракса
-Овај смо донели консензусом и он ће верујем трајати дуго.
-Могуће да ће трајати али мислим да је он Србима небитан и да ће те памтити не по уставу већ по томе што си победио Милошевића али и спречио грађански рат после промене власти
-Осим тога ту је и преамбула која везује Косово за Србију.
-Ако Срби одустану од Косова никаква преамбула га неће задржати а ако верујемо да је Косово српски Јерусалим онда можемо и без устава и преамбуле.
– Урадили смо оно што смо морали да сачувамо земљу и мир у њој, али устав ипак остаје као темељ државни и као тапија на Косово
– Мало то вреди кад ми као народ то не ценимо а уставни суд су ти жути које није много брига за устав. Ако желиш да људи верују у устав мораш радити као Хуго Чавез који је венецуеланској сиротињи рекао по уставу имате право на своју земљу – окућницу, а већина је живела сиромашно на туђој земљи. Осим тога он им је рекао устав вам гарантује и школу и доктора и то је урадио довео до последњег индиоског села доктора и учитеља. Видео сам како се његове присталице држе књижицу устава и куну се у њега са сузама у очима и вичу „ел конституенте“. Они су били спремни да погину за устав и за Чавеза. Он је створио уставобранитељски покрет. Ако желиш поштовање устава мораш то урадити.
– Није то тако једноставно. Ми смо дошли на власт као група интелектуалаца који нису знали шта је власт а знаш ко овде влада више од пола века.
– Мислиш на службу и на странце?
– Радили смо оно што смо могли, нисмо могли да направимо велики народни уставобранитељски патриотски покрет.
-Да. Као што је песник рекао за Деспота Стефана „он може и коњ му може али му Бог не да“.
– Нисам чуо за то али је занимљиво. Име је битно можда смо погрешили и што смо дали име странци ДСС кад смо се одвојили од ДС-а. Додали смо то „Србије“ да би смо се разликовали од ДС-а. Да смо дали друго име можда би све било другачије. Зоран је иначе био чудан човек некако промењив и без облика.
-Како то?
– Па ми смо хтели да правимо грађанску конзервативну странку а он је говорио то мене не занима ја хоћу алатку која ће нас довести на власт. После је учланио ДС у левичарску интернационалну јер је тамо добио неке паре.
-Мени је тај Ђинђићев прагматизам јасан и разумљив. Чак ми је и симпатичан јер нисам моралиста. Што се имена странке тиче мени имена нису толико битна већ шта се мисли говори и ради.
-Битна су имена јер је у имену судбина или барем усмерава у овом или оном правцу.“
Moj razgovor sa Koštunicom pre 15 tak godina. On je započeo:
– Meni je jako bitno što smo konsenzusom doneli novi Ustav. To će ostati upamćeno u istoriji.
– Ustav je mrtvo slovo ako ljudi u njega ne veruju. Ustav mora biti kao svetinja kao Biblija da bi imao snagu
-Treba…
— Радун (@RadunBranko) December 26, 2023