Нови назив компаније потиче из новог смјера у којему се твртка креће, а то је стварање ‘метаверзума‘
Фејсбук се више не зове Фејсбукк, него – Мета. Објавио је то оснивач твртке Марк Цукерберг на виртуално одржаној презентацији Faceоок Connect, на којој је приказан смјер твртке чије производе користи скоро 3 милијарде људи за наредно десетлеће. Нови назив комапније потиче из новог смера у којем се компанија креће, а то је стварање „метаверзума“.
Цукерберг је приказао свет који заправо неодољиво подсећа на онај из књиге „Ready Player One“, где се особа телепортира из свог физичког свијета у виртуални универзум у којему може радити, гледати, куповати и бити што год жели. Метаверзум је дефинитивно највећа оклада на виртуалну стварност која је досад подузета у технолошкој индустрији и обећања која су приказана доиста су запањујућа. Kао и увек с таквим обећањима, нека су и застрашујућа.
Један од примера које је Цукерберг показао је следећи: девојка из Лос Ангелеса уживо је на концерту и телефоном назове своју пријатељицу из јапанског Kyота, која се виртуално пребаци на тај концерт који се одвија уживо. Након тога обе заједно – и виртуално – оду на виртуални афтерпартy, на којему се друже с људима широм света и – а ово је сада можда и кључно – купују ствари. Наиме, јасно је да би метаверзум требао створити целу једну нову економију. Читав тај свет нетко ће требати изградити, а сви ми потом ћемо требати ствари из тог света куповати.
Примера ради, дизајнери ће моћи креирати одећу или накит за аватаре, а корисници метаверзума ће ту одећу или накит потом моћи куповати и облачити своје аватаре. Једнако је с намештајем, превозним средствима, гадгетима, играма и десецима и стотинама ствари које у овом тренутку још не можемо ни замислити, једнако као што прије 20 година нисмо могли замислити нити данашњи Фејсбук.
Наравно, претпоставка је да би за суделовање у Метаверзуму било нужно непрестано носити неку врсту наочара за виртуалну стварност. Фејсбук на презентацији није превише објашњавао како би то требало функционирати у пракси, али све особе које су демонстрирале могућности метаверзума имале су на глави наочаре које су изгледале као свакодневне, обичне наочаре за вид. Хоће ли сву ту технологију бити могуће угурати у тако мале оквире? Тек треба видети.
Додуше, осим што је подсетио на сурадњу Фејсбука и Раy Бана с наочарима које имају уграђену технологију за проширену стварност (АР), Цукерберг је најавио и будуће наочаре за АР, које би требале бити пуно моћније од досадашњих.
Закључно, Цукерберг је поручио да је реч о дуготрајном процесу, признајући да многочему још ни сами не знају довољно. План је да се у наредних десетак година развије екосастав метаверзума, у који ће бити уложене милијарде долара и који ће створити нове милијарде долара у новим бизнисима. Такођер, да ће у тих наредних десетак година метаверзум користити барем милијарду корисника.
Још један изузетно битан детаљ је, наравно, приватност и сигурност корисника, нешто с чиме се Фејсбук прилично мучи и у овој својој много једноставнијој иначици. Није стога згорега упитати се колико се Цукерберговој компанији може веровати с метаверзумом. Цукерберг каже – нема никаквог разлога за бригу.
„У задњих десетак година сам доиста интернализирао овај принцип – увек треба бити транспарентан и не изненађивати људе. Пуно причамо с експертима и овде је реч о дизајнирању за сигурност и инклузивност“, казао је оснивач Фејсбука.
Јутарњи.хр