Да ли ће у Вучићев покрет ући Дачић и Ђилас?

Фото: Скриншот Јутјуб

Александар Вучић је најавио да ће Покрет за Србију бити отворен за све политичке странке, организације и појединце који деле заједничке циљеве и вредности. Међутим, није јасно ко ће тачно бити укључен у овај покрет. Шта ће то у пракси значити није најјасније – то је некакав фронт различитих политичких ентитета – партија, организација, НВО организација и појединаца.

Ко ће све бити члан Покрета како на националном тако и на локалном нивоу? Најзначајније питање је да ли ће СПС бити део покрета? Што се тиче Социјалистичке партије Србије (СПС) коју води Ивица Дачић, постоји могућност да се придруже Покрету за Србију. Иако је СПС тренутно део владајуће коалиције заједно са СНС-ом, постоје неке назнаке да би могли да се одвоје од СНС-а у блиској будућности и постане опозициона странка. Исто тако СПС би могао да буде једна од странака које ће се придружити Покрету. Иако су велики отпори унутар СПС таквој идеји јер би то, по мишлењу многих водило гушењу СПС унутар покрета и слабљењу Социјалиста. У сваком случају, ово су само спекулације, јер још увек нема званичних потврда о томе које ће се странке, организације и појединци придружити Покрету за Србију. Много је овде ствари још нејасно и недефинисано – као то како ће СНС функционисати унутар Покрета и да ли ће то изазвати унутрашње поделе. Када се Покрет за Србију званично формира, биће јасније које ће странке бити део овог покрета и које ће бити њихове политичке агенде. Да ли ће Дачић и СПС бити део Покрета? Тачно је да би Ивица Дачић и Социјалистичка партија Србије (СПС) могли да се нађу у тешкој позицији уколико се одлуче за придруживање Покрету за Србију који би предводио Александар Вучић. СПС би могао да ризикује да му се странка утопи у Покрет, што би смањило њихову политичку моћ и утицај, док би одбијање понуде могло да доведе до губитка позиције у власти. С друге стране, неки тврде да Вучић не жели да укључи СПС у Покрет за Србију, јер би то могло да доведе до јачања ове странке која има значајан број бирача. СПС је тренутно део владајуће коалиције заједно са СНС-ом, али би се придруживањем Покрету за Србију могли наћи у ситуацији да деле гласаче са другим странкама и организацијама унутар покрета.

У сваком случају, ово су само спекулације и нагађања, а коначна одлука ће зависити од политичке стратегије и интереса СПС-а и њеног лидера Ивице Дачића. Уколико се СПС придружи Покрету за Србију, то би могло да утиче на расподелу политичке моћи у Србији и на политички пејзаж уопште. Међутим, до тога још увек није дошло, и остаје да се види ко ће све бити укључен у овај нови политички покрет који би могао да промени политичку сцену у Србији. Са друге стране, ССП којим руководи Драган Ђилас, вероватно неће бити део Покрета за Србију. ССП је настао као опозициона странка којој је темељ програм и имиџа борба против СНС-а и Вучића, а ове странке вероватно не би желеле да се придруже покрету који би био предвођен Вучићем. Ђилас такав лупинг не би преживео, уосталом само због смањивања антивучићевске реторике је изгубио добар део опозиционих бирача. Међутим могуће је да би се појединци и мање организације које су део грађанске и националне политичке сцене могле придружити Покрету за Србију.

Извор: Видовдан.инфо

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас