Ево који „дрон самоубица“ систем је Србија купила од Емирата

Foto: Screenshot Youtube

Ажурирано: Како Танго Сиx сазнаје из више извора на сајму ИДЕX, Србија се највероватније одлучила да купи летелицу РW-24 компаније Халкон (Халцон). Како смо у овом тексу већ констатовали, РW-24 је најлогичнији избор за српско Министарство одбране будући да су државне компаније добављачи за два од три кључна подсистема. Летелица више није производ Адасија, сада је прешла под другу ћерку-компанију Еџа и представља прву куповину „киллер / сwарм дроне“ концепта од стране Србије.

Председник Србије Александар Вучић јуче је на сајму наоружања и војне опреме ИДЕX 2023 незнатно детаљније открио који је то уговор са Уједињеним Арапским Емиратима који ће бити потписан за нешто што није муниција, како је дан пре најавио.

Реч је о, како је Вучић казао, „дроновима самоубицама“ који ће бити купљени од неименоване компаније из Уједињених Арапских Емирата.

– У наредних 48 сати потписаћемо први уговор са Емиратима о куповини њихових дронова и они ће веома брзо бити у Србији. Дронови самоубице. У наредних пет до шест месеци прве српске дронове самоубице ћемо имати и у Војсци Србије. –

Иако су домаћи мејнстим медији интерпретирали изјаву председника као готову ствар, наглашена одредница од 48 сати по свему судећи је ближа истини. На покушаје Танго Сиxа да од званичника Министарства одбране сазна име компаније и тип летелице речено нам је да су финални преговори и даље у току, уговор ће бити потписан али се и даље „штелује“.

Када је реч о набавци „дронова самоубица“ (прецизније „дронова убица“) на делу је, по свему судећи, пресликан принцип хитнијег решавања потребе и паралелног развоја сопственог средства уз могућу кооперацију или трансфер технологије – слично као што је то урађено на пројекту Пегаз / ЦХ-92А.

О коме се ради?

Покушај погађања о ком произвођачу и типу беспосадне летелице се ради може ићи у два правца. Први је претпоставка да је мало вероватно да Србија купи систем овако нове технологије од неке Емиратске приватне компаније, све и да она постоји. Једина логична спекулација била би она да се ради о највећој, уједно и државној (логичније за договор и куповину) компанији.

Највероватније се ради о компанији Еџ (Едге), конгломерату који се састоји од 25 компанија и који за циљ има истраживање, развој и производњу наоружања и војне опреме уз императив да Емирати у неком тренутку, постепено, пређу на куповину и извоз домаћег.

Како је Танго Сиx први јавио 2019. године из Дубаија, године када је Еџ формиран и први пут представљен на неком сајму, Србија је силом раније сарадње са компанијом Адаси постала један од првих клијената новог конгломерата. Мало је вероватно да када је ред да Србија нешто озбиљније купи то не уради управо од Еџа и то, највероватније, поменуту летелицу РW-24. Танго Сиx је такође известио прошле године из Абу Дабија да су Југоимпорт СДПР и Еџ потписали уговор који се, како је тада саопштено, „углавном односи на производе Холдинг компаније Крушик из Ваљева“. Компанија ПР-ДЦ, како је Танго Сиx јуче јавио, потписала је уговор о представништву са компанијом Траст, такође делом Еџ групе.

Емиратска компанија је на овогодишњем ИДЕX-у изложила неколико беспосадних ваздухопловних платформи а међу њима једино два „киллер дроне“ / „сwарм дроне“ пројекта – Хантер 2С (Хунтер 2С) и Хантер 5С (Хунтер 5С). Ради се о делу Хантер породице летелица које дејствују или самостално са улогом навођене муниције или у „роју“. Хантер породицу производи ћерка компанија Еџа Халкон (Халцон) и састоји се од: Хантера СП, Хантера 2С и Хантера 5. Поред ове породице ту су и Шедоу 50Тј (Схадоw 50ТЈ) и Шедоу 25 (Схадоw 25) компаније Адаси. Остатак „дрон портфолиа“ Еџа чине беспосадне платформе чија је намена или извиђање и надзор или лансирање друге муниције (УЦАВ концепт).

Izvor: tangosix.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас