Пише: Александар Манда Мандић
Међутим, како су Шиптари из планинских и сиромашних крајева данашње Албаније кренули у сеобу ка Метохији и Македонији, римокатоличка црква је одлучила да прати те миграције, али и још нешто. Ти Шиптари римокатолици требали су да буду носиоци албанизације на тим просторима, а самим тим и католичења српског староседелачког становништва на Косову и Метохији и Македонији.
Стога, римокатоличка црква је основала своје мисионарске пунктове у Ђаковици, Призрену и Скопљу. Другим речима, римокатоличка црква је посматрала стожерне и праисконске српске земље (КиМ и Македонија) као земље на којима ће ,,да живи народ чисте католичке крви“ (под наводницима су речи једног од чапљинских усташа који је убијао Србе из Пребиловаца). Постојао је један услов који се морао испунити да би могли да приону на овај прозелитски посао. То шиптарско римокатоличко становништво које се досељавало на КиМ и у Македонију морало се сачувати од исламизације, а тај задатак римокатоличка црква у највећој мери није остварила.
Оно на шта је римокатоличка црква обратила пажњу, јесте чињеница да на простору Албаније није било верских и образовних установа које би довеле до формирања домаћег римокатоличког клера, али и шиптарске римокатоличке елите у целости, а за тај посао су најбољи управо језуити. Језуита Бартоли је у вези тога поделио своје утиске приликом доласка у Скадар:,,Албанија је обезбедила огромно поље апостолата:да евангелизује и посвети, да крштава и исповеда и да учи и учествује у другим духовним вежбама са народом“.
Дакле, на крају је увек циљ прозелитске природе. Међутим, скадарски муслимани нису дали да се језуитска активност укорени и рашири, него су на крају ова тројица Лојолиних синова морала да напусте Скадар.
Међутим, слабљење Османског царства је био незаустављив процес. С тим у вези, Аустрија је још 1699. године получила статус заштитнице римокатоличког живља у Османском царству, а то исто право је истицала и Француска (особито се Наполеон Трећи трудио око римокатоличког питања, а он сам и његова целокупна политика је била здушно подржавана од језуита, али то је посебна тема). Њима ће се на крају придружити и уједињена Италија која ће Албанију посматрати као своју сферу утицаја.
Саобразно наведеном, Аустрија је педесетих година 19. века почела да прети Турској да ће ако треба насилним путем принудити султана да дозволи отварање језуитског семеништа у Скадру. Аустрија је сматрала да је Скадар римокатолички град, те да не жели да тај град препусти муслиманима! Претња није била без основа јер се одред аустријских ратних бродова појавио на ушћу реке Бојане спреман да употреби силу. Том одреду су касније придружили по један британски и француски ратни брод. На крају је Турска попустила и започела је преговоре који су 1861. године резултовали са повратком језуита у Скадар и отварањем семеништа за мисију у Албанији, Србији и Македонији које ће 1862. године добити име Албанског понтификалног семеништа. Ово семениште, као што је речено, има сврху да шиптарске младиће образује и припреми за свештеничку службу, али посебно треба истаћи да по природи ствари у те младиће ће да продре језуитски дух и језуитски поглед на свет. Првих неколико година, школовање у том семеништву је било на италијанском језику, али од 1868. године улажу се напори да се настава врши на шиптарском језику (језуити професори почињу да уче шиптарски), али и да се верски списи, филозофска и теолошка дела преводе на шиптарски. Међутим, језуити неће стати на томе.
Прво, подела на Геге и Тоске, две групе Шиптара које се умногоме међусобно разликују. Граница између ове две групе је на реци Шкумби. Друга подела је верске природе, те тако постоје Шиптари муслимани, римокатолици, православци и бекташи. Занимљиво је да је Беч сматрао да Шиптаре православце треба препустити хеленизацији, док би нуклеус Шиптара као народа био онај римокатоличко – муслимански елемент. Ватикан није тако размишљао. Он је константно покушавао да православне приведе унији, а за центар таквих активности су одредили Елбасан). Сходно томе, римокатоличка црква је међу Шиптарима највише усађивала свест о припадности Шиптара западној и римокатоличкој цивилизацији као и о њиховој улози бедема против Срба и Руса. У оквиру тако тумачених шиптарских интегративних процеса све више је на површину избијало питање језика и писма. Кроз деловање језуитских и фрањевачких образовних установа и кроз деловање Гласника, прејудицирала се латиница као писмо свих Шиптара. На размеђу 19. и 20. века све су снажнија струјања међу Шиптарима у погледу питања о јединственом шиптарском писму. Таква струјања ће водити ка једном судбоносном догађају, ка конгресу у Битољу….