Јефто Грубор: Да ли је могуће да су Српска и Србија пред историјским уједињењем?

Srbija

Да ли је могуће да су Српска и Србија пред историјским уједињењем?

БЕОГРАД / БАЊА ЛУКА — Идеја о уједињењу Републике Српске и Републике Србије, после ратова деведесетих, третирана је као политички осетљива тема ограничена на националне кругове, поново је у жижи јавности. Овог пута, озбиљније него икад.

У протеклих неколико месеци, приметно је интензивирање сарадње између институција у Београду и Бањалуци. Упркос званичном ставу да се ради о „унутарсрпској координацији“, све су гласнији позиви на званично формализовање веза између српског ентитета и Матице, што је у многима пробудило питање, да ли је уједињење Републике Српске и Србије на видику?

Последњи сусрет председника Србије и председника Републике Српске у Бањалуци, одржан уз велику медијску пажњу, био је обележен необично директним изјавама.

„Наш народ има право да сања и тежи јединству, културном, економском, па и политичком. Историја није завршена,“ поручио је Додик, док је Вучић нагласио „непоколебљиву подршку Српској и праву српског народа на очување идентитета, политичке и националне самосталности“.

Последњих месеци, све су учесталији напади владе у Сарајеву на Републику Српску, њене инститиције и њеног председника, Милорада Додика. Већ деценијама се системски ради на одузимању права, овлашћења и јурисдикција Републици Српској, које су јој гарантоване Дејтонским мировним споразумом, које је де факто устав Федерације БиХ.

Власти у Сарајеву које имају сву подршку политичког запада, пре свега земаља Квинте, константно раде на губљењу значаја Републике Српске унутар БиХ, те су за свој примарни циљ поставили унитарну БиХ под чисто муслиманским руководством и утицајем. То српски народ у Републици Српској али и у Србији, једноставно не може и не сме да дозволи!

После два геноцида над Српским народом у 20. веку и трећег, неуспелог у ратовима деведесетих, српски народ се својом жртвом и својом крвљу изборио за Републику Српску за углед и положај који данас она ужива у БиХ али и међу свим Србима, као бастион и светионик Српства.

Потези Званичног Сарајева и колективног политичког запада, који гледају да створе унитарну БиХ под муслиманском чизмом а у „духу“ Дејтона, кршећи баш тај Дејтонски споразум а самим тим и устав БиХ, терају српски народ и руководство Републике Српске да тражи заштиту у Србији, као једном од гаранта Дејтонског споразума.

Србија чврсто стоји уз Републику Српску а самим тим и уз Дејтонску БиХ. Док се провокације и напади, што политички а што легислативни из Сарајева интензивирају, пре свега на председника Републике Српске, оличене у оптужби и неправоснажној пресуди за кршење устава БиХ, где се срамно осуђује Милорад Додиг на казну затвора и забрану обављања јавних функција у одређеном периоду.

Међутим, сваки интензивитет сарадње братских народа, праћен је бројним препрекама. међународна заједница, нарочито Европска унија и Сједињене Америчке Државе упозоравају да би било какав корак ка уједињењу био доживљен као нарушавање стабилности и мира у региону.

Упркос политичким и правним препрекама, анкете показују све већу подршку идеји уједињења. Истраживање агенције „Балкан Инсајт“ показује да 71% грађана Републике Српске и 63% грађана Србије подржава унификацију Републике Српске и Матице Србије.

„Ми смо један народ, делимо језик, историју, веру и вредности. Зашто бисмо заувек били раздвојени само зато што су границе тако постављене после рата?“ – каже Милан (34) из Бањалуке.

Званичници у Сарајеву оштро и ратнохушкачки реагују на сваку наговештај могућег уједињења или пак сецесије Републике Српске коју сами и инцирају својим делима и провокацијама уз општу међународну подршку. Што само изјаве нелегално поштављеног високог представника за БиХ и доказују. С друге стране, Москва даје сигнале подршке, што не изненађује с обзиром на блиске односе са Бањалуком и Београдом.

Иако се у овом тренутку не говори о конкретним корацима ка уједињењу, све указује на то да српска политичка елита систематски припрема терен за могућу унификацију у случају деградације односа са бошњацима и спречавања новог злочина над Србима.

У питању је процес који може трајати годинама или деценијама, али и један догађај, једна искра, могли би све променити. Једно је сигурно, питање уједињења Српске и Србије више није табу. Оно је ако се садашњи тренд терора над Републиком Српском, њеним руководством и грађанима настави, само питање времена. само народи који нису сањали своју слободу и уједињење не долазе до шансе да га и остваре.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас