Јефто Грубор: САД – Подељена нација

Screenshot_1207

САД – Подељена нација

Сједињене Америчке Државе су већ дуже време на раскрсници друштвених и политичких подела, али последњих година те поделе постају све израженије, претварајући најмоћнију нацију света у дубоко подељену заједницу. Од идеолошких и културних питања до социоекономских разлика, наизглед непрелазив јаз у ставовима бирачког тела и политичких лидера изазива забринутост за будућност америчке демократије.

Поларизација политичког живота је један од највећих изазова у савременој америчкој историји, која лежи у самом срцу политичког система. Републиканци и Демократе су постали две стране које више не само да се разликују у политици, већ имају дубоко укорењене супротстављене визије о будућности земље. Док Демократе заговарају прогресивне реформе у областима као што су здравствена заштита, социјална правда и климатске промене, воке култура и агресивна пропагација ЛГВТ пропаганде, док се републиканци се залажу за конзервативне вредности, мање регулације и јаку националну безбедност, кроз политику изолационизма.

Овај раскол је кулминирао избором Доналда Трампа 2016. године, који је оличио снажну анти-естаблишмент реторику и дубоко поделио јавност. Трампова политичка фигура није само подстакла поделе међу странкама, већ је довела и до унутрашњих тензија унутар саме Републиканске партије. Његов одлазак са власти 2020. године, након пораза од Џозефа Џоа Бајдена, није умањио поделе; напротив, многи Трампови присталице остају уверени да су избори покрадени, што је довело до побуне на Капитолу 6. јануара 2021.због које је и сам Трам оптужен и суђено му је за издају.

Поред политичких подела, несугласице и различити ставови по питању морала, људских права, слобода, мигрантских питања у САД све више долазе у први план. Питања попут расне правде, права ЛГБТК+ заједнице, права на абортус и слободе говора постала су жаришта сукоба. Покрети као што су Black Lives Matter и контроверзе око критичке расне теорије показују дубоке несугласице у томе како се различите групе односе према питањима расне и социјалне правде.

Ова културна, социолошка, расна и морална питања се често испреплићу са политичком агендом. Конзервативци се често опиру агресивним либералним променама које виде као претњу традиционалним америчким вредностима, док прогресивни покрети инсистирају на потреби за  апсурдном равноправношћу и инклузивношћу. Ове поделе се огледају и у образовању, медијима и популарној култури, где постоји дубока разлика у наративима и тумачењима догађаја.

Иако политичке и културне поделе доминирају јавним наративом, социоекономске разлике у Сједињеним Државама не могу се занемарити. Након финансијске кризе 2008. године и током пандемије COVID-19, разлике између богатих и сиромашних су постале још очигледније. Док је најбогатији слој друштва наставио да акумулира богатство, велики број Американаца се суочава са несигурношћу у запослењу, недостатком приступа здравственој заштити и повећањем трошкова живота. Енормна инфлација, само долива уље на ватру, те се просечном американцу чини да потпуни терет  и последицу економског проблема у коме се САД налазе, сноси само он, просечни Џо. Док богати имају ту привилегију да сачувају и умноже своје богатство и свој утицај.

Ове економске тензије су додатно појачале политичку поларизацију. Док један део грађана тражи веће државне интервенције и социјалне програме, други се залажу за слободно тржиште и мање државне контроле. Трампова популистичка платформа, са обећањима да ће „исушити мочвару“ Вашингтона и вратити послове у Америку, привукла је многе радничке слојеве који су се осетили запостављенима у глобализованом свету.

Како се САД приближавају председничким изборима 2024. године, поставља се питање: може ли ова дубоко подељена нација наћи пут ка помирењу? Док неки аналитичари верују да ће потреба за компромисом постати све очигледнија, други упозоравају да ће поларизација наставити да расте, што би могло довести до даљег политичког и друштвеног застоја, па чак и до повећаног ризика од насиља које може запалити варницу револуције, па чак и грађанског рата.

Јасно је да ће исход ових избора, као и догађаји који ће их пратити, имати дубок утицај на будућност Сједињених Држава и њихов положај у свету. Тек ће време показати да ли ће се дубоко подељена нација успети издићи изнад својих разлика или ће ове поделе постати трајан обележје америчког друштва.

 

Аутор: Јефто Грубор

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас