Немачка је наводно прикупила стотине доказа о ратним злочинима у Украјини.
Португалски премијер Антонио Коста потврдио је да ц́е његова земља Украјини испоручити тенкове Леопард 2.
„У овом тренутку радимо на могуц́ности да пропустимо неке тенкове. Не знам тачно колико ц́емо послати у Украјину, али ц́емо то објавити у догледно време“, рекао је Коста. Португалски премијер је за државну телевизију РТП рекао и да је могуц́и рок за испоруку тенкова Украјини на европском нивоу објављен до краја марта. Према његовим речима, Португал преговара са Немачком у вези са „логистичком операцијом набавке делова за завршетак поправке неких неоперативних борбених возила”. Адмирал Антонио Силва Рибеиро, начелник Генералштаба португалске војске, рекао је прошлог месеца да Португал има 37 тенкова Леопард 2, али вец́ина њих није оперативна. Португал се тако придружује групи западних земаља које су Украјини обец́але 120 до 140 модерних тенкова. Истрага ратних злочина У међувремену, Немачка наводно прикупља доказе о ратним злочинима у Украјини.
„Тренутно смо, на пример, фокусирани на масовна убиства у Бучи или нападе на украјинску цивилну инфраструктуру“, рекао је Франк у интервјуу листу Велт ам зонтаг. Рекао је да су до сада прикупили „три цифре“ доказа, али није навео детаље. Украјина и њени западни савезници оптужили су руске снаге за злочине у Бучи, граду у близини Кијева, убрзо након што су напади на Украјину почели крајем фебруара прошле године. Русија негира оптужбе. Руске снаге су такође напале кључну инфраструктуру у Украјини, али Москва пориче да циља цивиле. Немачка је почела да прикупља доказе за могуц́е кривично гоњење за ратне злочине у марту 2022. Између осталог, власти су обавиле интервјуе са украјинским избеглицама и проверавале јавно доступне информације, рекао је Франк. Како је додао, немачко тужилаштво још не води истрагу против одређених појединаца. „Спремамо се за могуц́е суђење, било овде у Немачкој или са нашим страним партнерима или пред међународним судом“, рекао је он. На питање коме треба судити, Франк је рекао да треба да одговарају челници Русије и они који су спроводили одлуке на највишим војним нивоима. Украјина тражи формирање специјалног суда за кривично гоњење руских војних и политичких лидера које криви за почетак рата.
Русија одбацује оптужбе за ратне злочине Кијева и западних земаља. Кремљ је саопштио да је покренуо „специјалну војну операцију“ у Украјини како би заштитио њену безбедност. Одеса је остала без струје Лучки град Одеса на југу Украјине од јутрос је без струје због оштец́еног трансформатора, саопштио је украјински провајдер електричне енергије Укренерго. Област истог имена као Одеса је међу областима које су најтеже погођене руским ваздушним нападима последњих месеци.
„Ујутро је отказао трансформатор на једној од високонапонских трафо станица које снабдевају град Одесу електричном енергијом. Станица је била на поправци након што је оштец́ена у руским нападима“, саопштио је Укренерго на свом каналу на мрежи Телеграм.
„Оштец́ене су све високонапонске трафостанице у региону“, саопштио је и украјински добављач електричне енергије. Иако су последице руских напада делимично отклоњене уз помоц́ резервне опреме, снабдевање електричном енергијом у Одеској области је и даље прилично ограничено. Понављају се и изненадни нестанци струје у целом крају. Нова размена затвореника У међувремену, Русија и Украјина извршиле су нову размену ратних заробљеника, саопштили су Москва и Кијев. Руско Министарство одбране је додало да су у тешким преговорима постигли повратак 63 руска војника. Кијев је потврдио повратак 116 украјинских војника. Министарство одбране Русије саопштило је да су ослобођени руски војници добили медицинску и психолошку негу и да су у контакту са својим рођацима. Међу ослобођенима су и особе „осетљиве категорије“, чије су ослобађање постигли Уједињени Арапски Емирати, објавило је министарство на Телеграму. Али није разјашњено да ли је реч о високим официрима, плац́еницима или шпијунима. Шеф председничке канцеларије у Кијеву Андриј Јермак саопштио је да је ослобођено 114 војника и подофицира и два официра. Вец́ина њих служила је у оружаним снагама, док су остали служили у Националној гарди, полицији и граничарима. Такође је рекао да су били затворени у Мариупољу, Херсону и Бахмуту. Почетком јануара обе стране су вец́ извештавале о размени ратних заробљеника. Тада су разменили по 50. Размена ратних заробљеника је једино питање о коме Москва и Кијев још преговарају.
Извор: happytv.rs