Да ли Србија има 48 милијардера или је то лаж
Како сваки дан читам шта има ново, тако ми је запала за око информација која кружи српским медијима. Одавно читам како Србија има 48 милијардера и 33.000 милионера, али су то увек били слабо поуздани канали којима су кружиле те информације. Међутим, сада ми је запало за око јер је то објавио на свом Фејсбук профилу познати српски економиста Бранко Драгаш, дана 27. септембра 2024. године. Наравно, у коментарима је кренула паљба по „корумпираној“ држави. Зато сам хтео детаљно да проверим да ли то има смисла или не, као и да ли је то дезинформација.
Поред наведеног, Драгаш наводи да је извор те информације Форбс.
Па да кренемо у њушкање истинитости дате изјаве:
- Простом претрагом на Гуглу није могуће наћи такав документ.
- Идемо корак даље и покушавамо у Форбсовој бази података – листи милијардера да пронађемо да ли Србија уопште има милијардере. Ни тамо не можемо наћи ниједног Србина, а камоли 48. Дакле, можемо бити сигурни да извор тог податка није Форбес, већ је неко други изнео ту информацију па је свесно приписао Форбесу да би иста добила на тежини. Ово од обичне дезинформације, која би могла бити људска грешка, добија опис опасне пропаганде јер је очигледно да неко свесно износи нетачне информације да би постигао медијски одјек.
- Да проверимо одакле је кренула та информација, прво појављивање сличне информације где се не наводи Форбес као извор, већ Недељник који је направио новогодишњу листу најбогатијих људи у региону, дешава се 30. децембра 2022. године. Истовремено се та информација дели на следећим сајтовима, те имамо следеће „дефиниције“ милијардера:
realestate-magazin.rs: Београдски Недељник објавио је у свом новогодишњем броју Листу 100 најбогатијих људи у региону бивше Југославије, на којој првих десет места заузимају бизнисмени из Србије и Хрватске. Сто најбогатијих пословних људи у државама бивше СФРЈ (без Словеније) вреде 69 милијарди евра. Српских 48 милијардера са Листе 100 најбогатијих „тешки“ су 33 милијарде евра, а 27 милијардера из Хрватске 24 милијарде.
Мондо: Сто најбогатијих пословних људи у државама бивше СФРЈ (без Словеније) вреде 69 милијарди евра. Српских 48 милијардера са Листе 100 најбогатијих „тешки“ су 33 милијарде евра, а 27 милијардера из Хрватске 24.
Нова (3. јануара 2023): Сто најбогатијих пословних људи у државама бивше СФРЈ (без Словеније) вреде 69 милијарди евра. Српских 48 милијардера са Листе 100 најбогатијих ”тешки” су 33 милијарде евра, а 27 милијардера из Хрватске 24.
Тежак copy-paste је очигледно у питању јер је текст идентичан, као и грешка. Као кад ђаци преписују домаћи од другара (макар пре ChatGPT-a) па сви имају исту грешку.
Друга грешка која се може очигледно уочити је следећа: тврди се да има 48 милијардера, али да је њихово укупно богатство 33 милијарде. Ово није могуће јер би минимална вредност коју имају сви милијардери морала да буде најмање 48 милијарди евра, јер сваки милијардер мора имати најмање једну милијарду да би био милијардер. Ови „лажни“ милијардери у просеку имају 687 милиона евра. Можемо видети да је ово грешка и да се у оригиналном тексту наводи да су то најбогатији људи из региона/Србије, а не милијардери. Већина тих људи нису милијардери, према оригиналном тексту, већ само спадају међу 100 најбогатијих у региону, али та информација је погрешно интерпретирана као да су то милијардери, што они нису.
Можемо видети како погрешна интерпретација оригиналног текста може довести до огромне промене, јер се преувеличало стање броја милијардера у Србији, што је искључиво због тога добило велики медијски одјек. Права интерпретација оригиналног текста Недељника је да на листи 100 најбогатијих у региону Србија има 48 људи и они нису милијардери, већ само богати.
Не само да Србија нема 48 милијардера, нема ниједног на Форбесовој листи, јер се на тој листи налазе само они за које је Форбес утврдио да имају милијарду долара.
Брзоплетост новинара довела је до преношења потпуно неистините информације, а други су то покушали да искористе у пропагандне сврхе. Број од 48 милијардера у Србији је огроман и очигледно никада није имао смисла, јер Јапан и Швајцарска имају мање од 48 милијардера, сигурно Србија неће имати више милијардера од Швајцарске.
Број милионера
Пошто се у тексту наводи да има 33 хиљаде милионера, и ово је велика бројка, јер на другим местима можемо наћи број од 5.500 милионера и мање у претходним годинама. Ове бројке служе само као мамац на интернету да привуку публику и генеришу велики медијски одјек. Многи новинари су наводили нетачну информацију да у Србији има 48 милијардера, чак и годину дана након иницијалне информације. Можда су новинари свесни да информација није тачна, али им доноси кликове, па су одлучили да пласирају дезинформацију.
Да ли Србија може да има милијардера?
Да бисмо проценили колико Србија може да има милијардера, треба да видимо економске параметре државе и да упоредимо са другим државама и њиховом позицијом на листи. Према Форбесовој листи, са 48 милијардера Србија би била на 15. месту на свету, што не делује реално, јер постоје далеко веће и богатије земље од Србије. Број милијардера је у директној вези са економским благостањем те државе, али и са величином земље.
Да ли је Србија порески рај или постоји други разлог због којег би милијардери долазили у Србију? Не постоје. На пример, Хонг Конг је приближан Србији по популацији, али има далеко више милијардера јер бележи имиграцију милионера, специфично из Кине. Србија нема позицију као Хонг Конг.
Србија је око 80. места према величини БДП-а, док је око 75. места према величини БДП-а по глави становника. Према економским показатељима, не можемо видети због чега би Србија била боље позиционирана од 75-80. места на тој листи. Ако погледамо Форбесову листу, видећемо да је на њој 78 различитих земаља, али нема Србије. Према њој, Србија заузима лошију позицију од 78. места, што и представља реалност јер је наша економија на том нивоу.
Да је критички наступљено од стране новинара пре писања текста, као и уз дужну пажњу, не би настала дезинформација да Србија има 48 милијардера. Прво, у оригиналном тексту није наведено „милијардери“, већ најбогатији људи у региону. Друго, могли су проверити да ли стварно на листама има толико милијардера из Србије. Треће, оно што је требало да им унесе сумњу у истинитост те информације је број милијардера у поређењу са снагом српске економије.
Много дезинформација кружи у Србији, а ово је једна од њих.