Маскова подршка Трампу због пута на Марс?
Сви смо могли да видимо како Маск као тинејџер скаче по бини на којој се налази Доналд Трамп током Трамповог митинга. Само скакање је очигледно преувеличана емоција коју је хтео да покаже публици Илон Маск. Такво скакање без ритма и смисла не приличи најбогатијем човеку на свету, који је уједно директор фабрике аутомобила, фабрике свемирских летелица и директор X (Твитера), а и отац 11 деце. Већ је загазио у 50-те, али се понаша као да има 15 година. Све ово указује на то да је његов наступ на Трамповом митингу, заправо, представа за публику.
Маск није познат као особа која показује емоције, а овај наступ је сушта супротност томе, очигледно исфорсирана представа за публику да би се Маск свидео публици која подржава Трампа. После егзалтираног улаза, говор је био исти такав. Износио је паушалне тврдње да ће ови избори бити последњи ако Трамп не победи и да ће Трамп сачувати демократију у Америци. Ни у једном тренутку није објаснио како мисли да ће то бити последњи избори, јер су ово 60-ти избори од оснивања САД и не постоји ниједан знак да неће бити 61-их избора, ко год да сада победи. Исто тако није напоменуо ко „краде“ демократију у САД, па да неко мора да је сачува.
Наравно, све ове тврдње су неосноване, али су веома корисне када се изговоре на митингу, макар оне не морале да имају право значење – то су речи које публика жели да чује. Ту технику је усавршио Јозеф Гебелс, нацистички министар пропаганде, а та техника се назива „ми против њих“, која се ослања на људску слабост да траже заштиту од масе-заједнице када се осећају угрожено. Овакво понашање је под утицајем страха и, као такво, оно није рационално, већ ирационално. Зато можемо видети да је после уводних реченица, које представљају чаврљање, одмах прешао у причу како они (није дефинисано ко су они) желе да им узму слободу говора, како желе да им одузму оружје (у САД ношење оружја је уставно право), хоће да им узму право да гласају. Да је озбиљан, рекао би ко је то, с обзиром на то да зна да неко жели да му одузме слободу говора.
Када је завршио са „одузимањима“ права, одмах је прешао на то да „ми“ (које представља Трамп) , морамо победити, да би се тиме заштитили од „злих“ људи. Када их је заплашио и представио им „непријатеља“, објаснио им је да је Трамп једина нада, када победи на изборима, да их заштити од тог „зла“.
Затим је прешао на део који га је једино и занимао. Тада је рекао: региструјте се за гласање (у САД је потребно да се гласачи региструју да би могли да изађу на изборе), пошто има још два дана до затварања те могућности у Џорџији и Аризони. Обе државе су колебљиве, што значи да не гласају увек за кандидата једне партије те да онај ко победи у њима може да победи на целим изборима. Када је обавестио публику да се региструје за гласање, прешао је на то да они иду и убеђују људе да се региструју, тако што им је рекао да одмах пошаљу поруку својим познаницима и кажу им да се региструју за гласање, а после је додао: И после будите сигурни да они стварно гласају. Онда их је заплашио да ако не гласају, да ће ово бити последњи избори. Говор је завршио речима: Борите се, борите се, борите се! Гласајте, гласајте, гласајте! Сами процените да ли је дошао да прича о слободи говора или да својим ауторитетом утиче на неке гласаче да гласају за Трампа.
Право питање је зашто је то урадио?
Маск, који је до пре пар месеци рекао да не подржава ниједног кандидата, нити републиканског, нити демократског, подржао је Трампа а сада и лично дошао је на Трампов митинг, подржао га и упутио публику да гласају за Трампа. Пре овог догађаја, неколико месеци раније, Маск је подржавао Трампа и од тад активно волонтира у његовој кампањи. Да бисмо разумели њихов однос, треба да погледамо у прошлост какве су односе имали:
2016: Током интервјуа на ЦНБЦ-у, Маск је изјавио о Трампу: „Све више осећам да он није прави човек. Не чини ми се да има карактер који би на прави начин представљао Сједињене Америчке Државе.“
2022: Док је Елон Муск покушавао да купи Twitter, Доналд Трумп га је назвао „преварантом.“ Трумп је тврдио да Муск никада неће успети да купи Twitter, те да је Муск тврдио да никада није гласао за републиканца, иако је приватно рекао Трампу да је гласао за њега. Као одговор, Муск је рекао да је „време да Трумп окачи шешир о клин и отплови у сутон.“ Тада је Муск рекао да је Трумп престар да би се поново кандидовао за председника 2024. године, и изјавио да подржава гувернера Флориде, Рона ДеСантиса.
2023: Маск је такође предвиђао да су дани Трампа као доминантне политичке фигуре завршени, док се припремао да јавно подржи гувернера Флориде, Рона ДеСантиса, чију је кампању помогао да започне 2023. године.
Можемо видети да односи Маска и Трампа нису били добри све до преокрета у 2024. години, када Маск постаје најистакнутија фигура која активно подржава Трампа.
Простим логичким закључивањем, лако је уочити да постоји велики разлог за овај обрт. Нико без разлога не тврди да особа нема добар карактер за председника, а после тога каже да без победе те особе на изборима нема будућности. Разлози због којих је то урадио су практичне природе.
Разлози због којих је Маск хтео да уђе у политику
- Улазак у политику је очекиван догађај, јер ако ти не уђеш у политику, политика ће ући у твој живот. Поготово када си на успешној позицији и имаш огромне ресурсе који су ти на располагању.
- Многе Маскове компаније су зависиле од државе, такав им је бизнис модел. Теслина електрична возила су имала субвенције за купце у износу од 7.500 долара.
- Тесла је тестирала свој софтвер за аутономну вожњу, а за то им је била потребна подршка државе.
- Тесла Powerwall, или батерија за кућу, је огромна батерија која служи за чување енергије и користи се за напајање целе куће. Уједно, те батерије служе за стабилан рад електроенергетског система који зависи од обновљивих извора енергије. Држава је та која управља електроенергетског системом И купује те батерије.
- SpaceX је искључиво финансиран новцем грађана Америке док се развијао. Да би добио повластице, морао је да уђе у политику, као и да би добијао будуће послове од државе/НАСЕ.
- У свемирској индустрији не важи прост капитализам, већ је потребно да сваки запослени у SpaceX-u буде проверан од стране државе, како би се спречила крађа поверљивих информација. Без одобрења државе, не би имао раднике.
- Неуралинк је фирма која уграђује чипове у људски мозак, а за то им је потребно одобрење државе.
- Боринг Company је концепт изградње тунела којима би се људи кретали, а за копање тунела потребна им је дозвола државе, и наравно, држава је та која ће финансирати изградњу тунела.
- Twitter је фирма која је изложена контроли државе, поготово што има огроман утицај на политику.
- SolarCity је фирма која се бави производњом соларних панела, због тога зависи од политичке климе И популаризације идеје о обновљивим изворима енергије, које држава суфинансира.
- Старлинк обезбеђује комуникацију преко сателита, да би функционисао у држави неопходна му је дозвола државе.
- X.AI Цорпоратион је фирма која се бави развојем вештачке интелигенције. Као таква зависи до будуће регулације вештачке интелигенције од стране џаве.
- Маск је био у константном сукобу са синдикатом радника у његовим фирмама. Повезаност законодавца, синдиката И компаније је очигледна.
- Све Маскове компаније су тесно повезане са државом.
- Хтео је да изгради сопствену личност и постане утицајан.
- Колонизација Марса, јер тако се улази у историју као први човек икад, што не може да се обрише ни када оде са овог света. А за колонизацију Марса мора да има екстремно снажну политичку потпору.
Право питање је да ли све ове компаније постоје због колонизације Марса?
Можемо бити сигурни да су ове компаније повезане, ако не директно, онда индиректно. Колонизација Марса је огроман пројекат који захтева много елемената да би се десила. Осим одласка на Марс, потребно је тамо и живети. Да бисмо живели на Марсу, потребно је да имамо обезбеђене услове за живот на Марсу у виду места где ћемо живети и могућност кретања на Марсу.
Да бисмо отишли на Марс, потребно нам је превозно средство, које производи Маскова компанија SpaceX. Маск је први поставио захтев да свемирски транспорт робе/материјала буде јефтин, јер је транспорт опреме на Марс веома скуп. Зато је било потребно обезбедити напредну технологију која ће учинити транспорт робе на Марс јефтинијим. Да би се омогућила колонизација Марса, потребно је направити цео град на Марсу, што захтева огромне количине материјала и опреме.
Када стигнемо на Марс, ствари постају још компликованије него што је било направити свемирску летелицу, јер је потребно направити цео град, а не постоји инфраструктура која би омогућила лако прављење града. Не постоје рудници из којих би се обезбеђивао материјал за изградњу, не постоје продавнице где можемо нешто купити – све мора бити послато са Земље.
Да би се направио град, прво је потребна енергија. Пошто енергија не може бити пренесена са Земље, неопходно је пронаћи извор енергије на Марсу. Једини познати извор енергије који људи могу да искористе на Марсу је сунчева енергија, која би се сакупљала помоћу соларних панела (SolarCity). Сакупљена енергија би се складиштила у батеријама (Тесла Powerwall), а користила би се за покретање електричних возила на Марсу (Тесла ауто). Као извор енергије, није могуће користити стандардни мотор са унутрашњим сагоревањем јер би то захтевало гориво до којег није лако доћи на Марсу, док сунчева енергија може да се сакупља одмах при слетању и возило може да се покреће – уједно је то неограничен извор енергије за покретање возила.
Овде долазимо до индиректне повезаности Маскових фирми са колонизацијом Марса. Индиректна повезаност настала је из Маскове амбиције да колонизује Марс. Да би то урадио, он је истраживао како би то могао да постигне. Док је истраживао како да направи неопходну опрему која ће се користити на Марсу, стекао је одређено знање о тој технологији. Пошто је имао то знање, увидео је да може да направи или купи компанију која би се бавила том облашћу, а чији производи би имали двоструку намену – да се користе на Марсу, али и на Земљи.
Пошто тренутна технологија не испуњава услове потребне за колонизацију Марса, било је потребно унапредити ту технологију. Куповина фирми и унапређење технологија је захтеван посао који изискује огромне количине новца, које Маск није имао. Међутим, ако се направи производ двоструке намене, могуће је комерцијализовати тај производ и користити га на Земљи, чиме је обезбедио средства за даљи развој. На тај начин је успео да развија технологије потребне за колонизацију Марса, а да притом није морао да троши средства искључиво на ту сврху. Уместо тога, зарадио је огромне суме новца кроз продају тих производа на Земљи.
Када обезбедимо електричну енергију, имамо све што је потребно. Електрична енергија не служи само за електрична возила – то је само мали део. Она напаја и електронику, кућне уређаје, омогућава бежичну комуникацију, осветљење, грејање и хлађење. Електрификација Марса је основни услов да би људи тамо могли да функционишу, јер се све друге компоненте ослањају на један извор енергије. Ако бисмо користили друге изворе енергије, било би потребно имати више различитих система, што је неефикасно. Једино решење за колонизацију Марса је електрификација.
Ако желимо да комуницирамо на Марсу, потребна нам је инфраструктура за комуникацију. Пошто је постављање антена на земљи скупо и компликовано, то би било још теже на Марсу. Потребно би било поставити антене на сваких неколико километара, а то би био огроман трошак. Далеко јефтинији начин за обезбеђивање комуникације на Марсу је употреба сателита (Старлинк).
Да бисмо живели на Марсу, морамо изградити објекте за становање. Изградња објеката на површини Марса није јефтина нити лака, јер захтева велике количине материјала. Међутим, изградња подземних објеката, уз помоћ машина за прављење тунела (Боринг Company), је далеко исплативија и практичнија опција, јер подземни тунели пружају заштиту од спољашњих утицаја на Марсу, који су далеко суровији него на земљи. На пример, атмосфера на Земљи је далеко гушћа, а атмосферски притисак на Марсу износи само 1% земаљског. То значи да метеори који уђу у земљину атмосферу И имају брзину већу од 72км/х сагоре пре него што падну на тло, док на Марсу метеори ударају у површину. Најбоља заштита је подземна, јер слој тла штити од удара метеора.
X.AI је компанија која се бави развојем вештачке интелигенције, а наведени циљ је „разумевање праве природе свемира.” Поред тога, вештачка интелигенција ће помоћи приликом пројектовања неопходне опреме која би се користила за колонизацију Марса.
Twitter му служи да популаризује своје идеје, што је од великог значаја за даље финансирање његових пројеката. Ове компаније такође имају огроман утицај на политику. Други аспект је потреба да се људи убеде да иду на Марс, где ће вероватно провести остатак живота.
Повезаност свих фирми иде преко Маска и његове жеље да колонизује Марс. Да би то урадио, потребна му је технологија која би му то омогућила, али и огромна финансијска средства. Тако се та два фактора преплићу у пословању сваке његове компаније.
Разлози због којих је Маск подржао Трампа
Маск је планирао да уђе у политику пре него што је подржао Трампа. Пре подршке Трампу, Маск је био против Трампа, али када је видео да Трамп нема алтернативу, приклонио се њему. Не само да је Маск променио мишљење о Трампу, он је свеобухватно променио мишљење о политици како би могао да се свиди републиканском гласачком телу, од чега је већина присталица МАГА покрета. Када оствари неопходан утицај у политици, моћи ће лакше да води све наведене компаније, али и да добија огромну подршку од САД у својој жељи да колонизује Марс. Зато је потребно да се добро котира у политици.
Маск је постао предводник Трампове кампање и представљаће најважнију фигуру у Трамповој кампањи, ако Трамп победи на изборима. За такве заслуге биће награђен високим местом у Трамповој администрацији, као и утицајем.
Поред личног познанства са Трампом, у игри је далеко већа улога – позиција у МАГА покрету. Трамп је стар, има 78 година, и ако постане председник, то ће му свакако бити последњи мандат јер му је други, док бављење политиком после 82. године не може да буде на истом нивоу као када је био млађи. Ако изгуби изборе, цео МАГА покрет остаје без вође, јер ће се републиканци удаљити од Трампа који би изгубио по други пут. Кандидатура са 82 године на изборима 2028. године за сада не делује као реална, јер ни републиканци неће чекати толико. У случају пораза, Трамп губи моћ у републиканској странци, и очигледно је да ће они заменити кандидата за председника.
Остаје важнија тема од Трампа, а то је МАГА покрет. Питање је да ли ће неко преузети тај покрет. Кандидата за преузимање нема пуно, и очигледно је да ће Трамп оставити управљање тим покретом члановима породице, највероватније Доналду Трампу Јр., када Трамп не буде могао више да води покрет. Остаје питање ко ће бити у врху тог покрета, пошто је Илон Маск зарадио ту позицију.
МАГА покрет је далеко више од обичног покрета, где се очекује да присталице гласају за Трампа. То је далеко моћнија организација унутар Републиканске партије, која контролише ко ће бити изабран за председничког кандидата, али исто тако ко ће бити изабран за републиканског кандидата за сенатора, представника, гувернера, судију, тужиоца итд.
То је покрет који је поставио троје судија Врховног суда САД, који ће тамо дуго бити, пошто су бирани млађи кандидати, а време на тој функцији је неограничено.
Маску одговара да путем тог покрета има утицај на Сенат, Представнички дом и остале функције. Он не мора да буде следећи кандидат за председника – вероватно и не би могао да буде јер није рођен на тлу Америке – али може да буде у самом врху покрета.
Да ли ће онда преко утицаја у МАГА покрету обезбедити себи повољније услове за рад својих компанија и колонизацију Марса? Да ли то значи да Маск прави свој “Дарк МАГА” покрет, како је он нагласио на митингу, који ће њему омогућити да има утицај у Америци? Да ли ће тај дарк МАГА покрет, бити управо то, корумпирани дарк покрет? Да ли је разлог Масковог преласка на Трампову страну лично обећање које му је дао Трамп, да ће добити све што му треба када он постане председник?
Све ово можете сами закључити, а потврда долази у наредном периоду.
Да ли Маск разуме одлично ситуацију? Да ли разуме да технолошки развој зависи од државе у сваком домену? Да ли разуме вештачку интелигенцију, како технички функционише, али и њену везу са политиком? Да ли разуме да је знање које је неопходно из модерних технологија попут вештачке интелигенције и роботике само један важан корак, али је подједнако важно разумевање америчке политике?
Зашто Србија то не разуме, ако Маск може да разуме? Да ли је паметнија од Маска? Зашто Србија нема технолошког амбасадора у Америци који разуме модерне технологије попут вештачке интелигенције и роботике, али и америчку политику, уз једну разлику у односу на Маска, а то је познавање српске политике? Да ли је проблем то што су сви политичари матори и не разумеју модерну технологију, па опет што су матори не интересује их да науче нешто ново или их заправо не занима како могу да унапреде Србију, већ колико могу да украду?