Јован Бабић. Процват интернет гуруа

radna sposobnost

Procvat internet gurua

Postaju sve popularniji internet gurui, ili ih možete nazvati internet učiteljima, mentorima, prodavcima itd., pošto je razvoj interneta omogućio ljudima da se oglašavaju i prenose svoje ideje ili prodaju proizvode preko interneta. Pošto svako traži svoje mesto pod suncem, tako i internet gurui traže svoje mesto pod suncem.

Kako oni rade?

Kako se snađu. Šta god da im se pokaže isplativo ili da im daje efekat, guraju, pa dok ne propadne. Mreža koju koriste nije bitna, neophodno je samo da mogu da prenesu informacije na drugu osobu, a od karakteristika mreže biraju elemente koje će koristiti.

Kada izaberu elemente koje će koristiti i definišu ciljne grupe, prave određeni materijal koji cilja tu grupu, u formatu koji zahteva ta mreža. Aktivnosti se planiraju u skladu sa algoritmom mreže kako bi širenje informacija bilo efikasno i da bi taj sadržaj videlo što više ljudi.

Neophodno je stvaranje internet persone koja bi ispunila sve te zahteve.

Elementi internet persone

Najvažnija komponenta na društvenim mrežama je aktivnost – bez nje nema ni popularnosti koju nudi algoritam, niti mogućnosti uticaja na publiku. Kada neko nije aktivan na mrežama, padne u zaborav; kako ga zaboravi algoritam, tako ga zaborave i ljudi.

Radi stvaranja sopstvene baze, biraju određenu temu i narativ oko nje i to ponavljaju. Nalog, umesto da je lični, gde se može naći mnogo različitih tema, vrti isti sadržaj. To ne predstavlja realno čoveka, već prodavca usluga. Tek kada neko okači sve što mu je srcu drago, u raznim temama i uglovima gledanja na njih, može se smatrati ljudskim ponašanjem; ovo drugo je botovsko-profesionalno ponašanje.

Internet gurui predstavljaju nalog koji je optimizovan za algoritam društvenih mreža, a ne za učenje i pomoć ljudima. Takav nalog predstavlja najobičnije botovanje, i kao takav nema veliku važnost jer je spreman da uradi sve što bi mu donelo određenu vrstu koristi. Sve informacije koje plasira predstavljaju priču koju neko želi da čuje, a ne savete koji mu stvarno trebaju.

Te priče su napravljene da vam uzmu pažnju i preusmere vas na njihov nalog.

Prodaja na tim nalozima

Iako je besplatno da pratite te naloge i „učite besplatno“ s njihovih naloga, to baš i nije cela priča. Tu se prodaju kursevi, preparati, knjige, konferencije, treninzi, časovi, savetovanja itd. Na kraju ćete platiti daleko više nego što ste mislili da košta.

To je postala prava umetnost – kako prodati nešto što nikome ne treba. Da bi vam prodali nešto što nikada u životu niste planirali da kupite, prvo će morati da vas zainteresuju za proizvod. Da bi to uradili, osnovno osećanje koje koriste je strah. Ali da bi mogli da koriste strah, moraju prvo da ga indukuju u vama, tek tada postajete laka meta za manipulaciju. Zato vas privlače problemom – a ako vi imate taj problem i ne možete da ga rešite, zainteresovaćete se za taj post, ući na taj nalog, a zatim ga i zapratiti. Posle toga ćete doživeti svakodnevno bombardovanje istim problemom, a algoritam će dodatno podgrevati vašu pažnju. Na kraju ćete možda pomisliti kako je taj problem izuzetno važan i težak za rešavanje, pa ćete im dati neograničeno poverenje samo da bi vam oni rešili problem. Kada to dobiju, vi ćete ostati bez para, a problem nikada nećete rešiti, jer ga zapravo niste ni imali, već vas je neko ubedio da imate problem.

To je zanimljiv koncept marketinga – umesto da vam nude rešenje problema, oni vam nude problem. Pitate se zašto se to dešava? Zbog algoritma društvenih mreža – da bi dobili nove pratioce, moraju da se reklamiraju na tim mrežama, a da bi privukli pažnju, moraju da vam prodaju problem, dok se rešenje krije na njihovom nalogu u obliku kursa, treninga, konferencije, knjige, preparata itd.

Prodavanje problema je optimalno korišćenje društvenih mreža, jer se tako optimalno koriste algoritam tih mreža i ponašanje ljudi.

Botovanje

Ova reč u Srbiji je dobila sasvim drugačiji značaj od pravog značenja. Botovanje se u Srbiji povezuje s politikom i „sendvičima“, ali to nije pravo značenje.

Bot je nastao od reči robot i označavao je kompjuterski program koji automatski obavlja određene zadatke. Jedan od zadataka bota bio je i pisanje komentara na društvenim mrežama. Naravno, taj pojam je daleko širi od pisanja komentara na mrežama.

Kompjuterski bot je jako napredovao u poslednjih 10 godina. Predstavlja entitet koji može da zameni čoveka na društvenim mrežama. Da, sada na internetu više ne znate da li komunicirate sa čovekom ili botom.

To koriste i internet gurui – kada steknu pažnju internet publike, komunikaciju prebacuju na botove, jer ne bi stigli da odgovore na sve poruke. Zato možemo videti da gurui uvek zahtevaju da, ako želite nešto da dobijete besplatno od njih, pošaljete poruku u inboks ili napišete komentar, ali se uvek traži da napišete određen kod, šifru ili reč.

Zašto traže tačno napisanu reč? Jer su isprogramirali bota da, kada neko pošalje poruku s određenom reči, odgovori tačno na tu poruku. Na primer, ako neko napiše u postu „napišite u komentaru reč Chat“, onda bot čeka da neko napiše takav komentar, i kada bot registruje komentar s rečju Chat, šalje određenu poruku nalogu koji je to napisao. Ovo je klasično programiranje, a može se smatrati masovnom obradom podataka.

A zašto neko zahteva da mu lajkujete, šerujete ili komentarišete profil?

Neko sve to traži da bi povećao popularnost svog profila, odnosno da bi manipulisao algoritam. A vi ste mu potrebni za uspešnu manipulaciju, pa zato smišlja načine da vas ubedi da mu „pojačate“ profil, jer zna da to niko neće uraditi besplatno. Da bi vas ubedio da to uradite, obećava da će vam dati neku knjigu, dokument ili uputstvo koje inače prodaje za 100 dolara besplatno ako to uradite. Naravno, to što vam daje nema nikakvu vrednost, i nikada vam ni jedan dokument neće besplatno poslati u fizičkom formatu, već isključivo u elektronskom formatu.

Pošto je već isprogramirao bota da sve uradi umesto njega, dobićete praktično bezvredan dokument, a on će dobiti više pratilaca, lajkova, šerova i komentara, što će učiniti njegov profil popularnijim, omogućujući algoritmu da više promoviše njegov sadržaj, čime se stvara veća publika i veća mogućnost zarade.

U toj razmeni korisnik dobija bezvredan dokument, a guru dobija daleko više.

Analiza pojedinačnog slučaja

Možemo analizirati jedan nalog na Tviteru koji mi je zapao za oko, a uklapa se u gore navedeno. Radi se o nalogu na Tviteru pod imenom Codie Sanchez.

 

1Izvor: X/Codie_Sanchez

Ovakav post pripada standardnom ponašanju internet gurua, gde oni iz iskustva daju određene savete, što bi se reklo, omogućavaju drugima da uče na njihovim greškama.
Da li je bitno što piše dalje u tom postu? Nije, jer daljom pretragom njenog naloga našao sam više od 10 poruka (i tad stao) gde kaže „sada imam toliko i toliko godina i mogu mlađe da naučim sledeće“. To se zove klikbejt, a ne savet.
Inače, oni koji se bave takvim stvarima, samo kopiraju tuđe postove i čekaju da se drugi „zalepe“ na njihove postove i da oni od toga profitiraju.

Ko im je ciljana grupa?

Najmlađi i nesnađeni, oni koji nemaju nikog da ih štiti i usmerava, mada su takvi uvek bili podložni prevarama i pre interneta.
Zato možemo videti na ovom nalogu, ali i kod ostalih gurua, da uvek guraju priču kako su upravo njihovi čitatelji nesposobni i kako su oni odgovorni što im je teško u životu. Neko im poveruje, a onda im prodaju knjige, kriptovalute i ostale gluposti.
Obrazac ponašanja svih gurua na internetu je isti, samo što se dele u kategorije po oblastima, a onda se međusobno kopiraju.
Saveti koje daju su isključivo namenjeni ranjivim grupama ljudi, a osnovna svrha je da manipulišu njihovim osećanjima. Inače, saveti koji daju su prazni i potpuno bezvredni u nečijem životu, čak nekad i štetni, zato možete videti ljude koji godinama prate određenog gurua i dalje ništa nisu postigli, ali mu i dalje veruju i prate ga verno, plaćajući sve što ovaj izmisli.

Da li postoji rešenje za internet gurue?

Ne postoji potpuna zamena, ali morate biti svesni da ti isti gurui koriste botove i veštačku inteligenciju da bi kreirali sadržaj kanala.

Zato možete da preskočite njih i savete da potražite direktno od veštačke inteligencije, bez njihovog posredovanja, a tu veštačku inteligenciju predstavlja ChatGPT, jer sve što možete naći kod njih možete naći na ChatGPT-u. Jedina razlika između gurua i ChatGPT-a je ta što sam ChatGPT nema nikakvu korist da vas manipuliše, a odgovori koje vam daje su objektivni (nekada može da „halucinira“ i da vam da pogrešan odgovor, ali to je do greške softvera, a ne potrebe da vas manipuliše), dok će gurui isključivo napadati vaša osećanja i uvek činiti da se vi loše osećate dok čitate njihov sadržaj, jer su strah i negativan osećaj najjači poziv na buduću akciju. A oni će zaraditi ako vas ubede da uradite nešto što oni žele.

Iako vam ChatGPT ne može dati iste odgovore, niti vam može držati pažnju kao gurui, možete da dobijete mogućnost da neko stvarno sa vama razmenjuje informacije o problemu koji imate i nema interes da vas prevari.

Napomena: ChatGPT nije savršen softver, već je LLM ili neuronska mreža koja je projektovana da daje odgovore za koje ne može da garantuje da su tačni, ali često mogu da zvuče kao tačni odgovori. Zato je potrebno da ne poklonite potpuno poverenje ni ChatGPT-u ni bilo kom drugom softveru, jer i oni mogu da greše.

Nemojte da verujete svemu što vidite na internetu, jer su i oni koji postavljaju stvari na internet postali profesionalci koji imaju dinamičan pristup problemima i često mogu da menjaju pristup da bi vas zavarali.

Umesto da verujete svemu što vidite na internetu, pogotovo kada stvorite neko osećanje prema određenoj poruci na internetu, znajte da je ista napisana da bi uticala na vaša osećanja i predstavlja običan klikbejt.

Internet je nekad bio riznica gde smo smatrali da možemo nešto na njemu da naučimo, ali onda se komercijalizovao i postalo je jako teško nešto naučiti na društvenim mrežama, jer je jako teško razaznati koji interes stoji iza tog teksta.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас