Трампова династија и његов други мандат
Доналд Трамп, вероватно најпрепознатљивије лице на свету, је породичан човек који утабава пут за успех својих наследника. Ово је дужност сваког оца, али Трумп је ово подигао на највиши могући ниво. Деца могу да наследе новац, имовину, статус, конекције итд. Све ово је успео да обезбеди својој деци Доналд Трамп. Сам новац је Трамп наследио од свог оца, који је такође био имућан човек, али остало је морао да изгради. Трамп је увидео важност бренда и почео да гради бренд Трамп још од 70-их година прошлог века, када га је отац поставио за директора његове фирме која се бавила некретнинама. На суђењу у априлу 2023. године изјавио је да је вредност бренда „Трумп“ већа за 10 милијарди долара због тога што је постао председник.
Како је почео да се бави великим пројектима, тако је све више привлачио пажњу медија, па је током 80-их година постао мејнстрим личност, гостујући на најпопуларнијим телевизијама у Америци. Током интервјуа са популарном америчком водитељком Опром Винфри, који је одржан 1988. године, на постављено питање да ли би се кандидовао за председника Америке, одговорио је да никада не треба отписати ту опцију. Поред гостовања код Опре Винфри, био је гост и на CNN-u и осталим великим медијским кућама. Тада је почео да гради своју личност и бренд “Трумп”, што га је довело до победе на председничким изборима 2016. године. Трамп има више од 40 година искуства у националним и међународним медијима. Ово му је омогућило да научи како народ реагује на његове изјаве. Такво искуство има јако мали број људи, а Трампа чини ветераном те игре. Поред присуства у медијима, Трамп је као богати наследник, који је одрастао на Менхетну, научио како да се социјализује у елитистичким круговима. Трамп је одувек био припадник елите, а не обичног народа. Само што Трамп има таленат да разуме проблеме других људи, били они богати или сиромашни, можемо рећи да има изразито високу емоционалну интелигенцију, али и животно искуство које проистиче из бројних преговора са другим људима. Ово искуство му је од великог значаја када држи скупове присталица, који су изузетно посећени, и где долазе људи који обожавају да га слушају.
Како је успео да се избори за себе, Трамп прелази на градњу пута за своје наследнике, остављајући им бренд, статус и конекције презимена “Трумп”. Борба коју сада води није због будућности Америке, већ због будућности његове породице. Овај лукративни план можемо приметити у његовим одлукама, а главна одлика његових одлука је да су сви републиканци морали да пређу на његову МАГА платформу. Ако то не учине и не подржавају њега, он улази у сукоб са њима, чиме штети њиховој политичкој каријери. Многи гувернери, сенатори и представници тражили су његову подршку приликом избора, а њихови бројеви телефона су сада у његовом именику, који ће се пренети његовим наследницима. Ово су најважнији људи у Америци. Поред тих одлука, Трумп је као председник предлагао кандидате за Врховни суд, али и ниже судове, а сви они су морали да буду у добрим односима са Трумпом како би добили његову подршку. Оно што можемо видети код Трампа је да бира изузетно младе људе на веома високе позиције, попут судија Врховног суда или његовог потпредседника Ј.Д. Ванце-а који има само 39 година. По данашњим трендовима, он може остати утицајан у политици још 50 година, ако толико поживи. Бирањем младих људи Трамп оставља својој деци најмоћније контакте на свету, што им омогућава да упознају и остале моћне људе у Америци и свету. Статус краља Републиканске партије, који им оставља у наслеђе, далеко је вреднији од новца и имовине коју им оставља. Ово можемо сматрати веома мудрим потезом Трампа, јер он има петоро наследника, а имовина се дели на пет делова, док се статус преноси сваком и нема дељења статуса. Штавише, статус се мултипликује ако има више деце, јер им то отвара врата код много више људи.
Како председник Америке доноси одлуке
На први поглед, чини се да председник Америке има веома велика овлашћења, али увек постоји једно „али.“ Да би председник донео одлуку, мора да узме у обзир мишљења својих страначких колега, као и сенатора и представника друге партије. Ово мора да уради јер Конгрес има овлашћење да покрене поступак impičmenta (impeachment), који омогућава законодавном телу да уклони председника. У Америци обичан грађанин може тужити државу, односно оспорити одређени документ који је донет, и тада се суд изјашњава о законитости тог документа. Суд може поништити документ који је донет, тиме поништавајући једнострану одлуку председника, јер и одлуке које доноси председник морају бити у складу са Уставом.
Поред службених лица, постоји и народ чији глас и воља у великој мери утичу на доношење одлука. Наравно, ту су и интересни лобији који имају огроман утицај на законе који се доносе.
Најкомплексније питање је одакле председнику долазе информације на основу којих доноси одлуке. Поред информација које он сам поседује, ту су медији попут телевизије и друштвених мрежа, одакле његови помоћници прикупљају информације и прослеђују их председнику према важности. Поред општих информација, постоје и комитети унутар Конгреса који се баве прикупљањем информација и доношењем одлука, као и Стејт департмент (Департмент оф Стате) који има 80.000 запослених и информације из сваке државе. Ту су и владине агенције, бирои и департмани који се баве одређеним темама и саветују председника како да поступи у одређеној ситуацији. Најпознатија агенција на свету је ЦИА (Централ Intelligence Agency) која има преко 20.000 запослених који се баве прикупљањем јавних и општих информација, као и тајних информација које добијају инфилтрирањем шпијуна. ФБИ (Федерал Буреау оф Инвестигатион) има око 35.000 запослених. НАСА има око 18.000 запослених. Америчка војска има два милиона војника који су активни и у резерви, и још око 800.000 цивила који омогућавају да војска нормално функционише радећи послове неопходне за њен рад. Број људи који раде за државу је огроман и све информације се крећу хијерархијским путем, тако да на крају дођу до председника. Тренутно можемо рећи да хиљаде, ако не и десетине хиљада људи имају директан и индиректан утицај на председника Америке, кроз информације које му достављају, а он на основу тих информација доноси одлуке.
Одлуке које доноси председник неће се много разликовати од особе која седи у Овалној соби, јер председник доноси одлуку на основу расположивих информација и савета високих званичника. У Србији је популарно мишљење да ће Трамп променити политику Америке према Косову и вратити га Србији. Ова анализа није наклоњена српском јавном мњењу, јер је Трамп већ био председник Америке и није променио позицију Америке према наведеном проблему. Друга ствар је да Трампа не интересује проблематика Србије и Косова, као и да о томе јако мало зна. Трамп се занима само за велике проблеме који доносе пуно новца или политичког популизма, а спољнополитички проблеми две државе га ни најмање не интересују. Када председник зна јако мало о неком проблему, ослања се на савете експерата, и у реалности експерти су ти који доносе одлуку о том проблему, а председник само потписује документ који су они написали.
Најважнија ствар за Трампову династију је како ће он доносити одлуке као председник
Да би наследници Трампа могли да наследе добру репутацију, Трамп мора да им остави добру репутацију. У овом случају, она се огледа кроз начин на који је водио државу и доносио одлуке. Свако ко жели да створи династију, доносиће умерене и политички коректне одлуке, посебно оне везане за спољну политику. Спољна политика није толико важна гласачима у Америци, па се одлуке доносе у складу са већ постојећим наративом и уз савете експерата који се дуго, често каријерно, баве политиком. У Америци постоји одређен број људи који добро познају Балкан и саветују председника, тако да морамо бити свесни званичне америчке политике која нам није наклоњена и не треба очекивати промену америчке политике према Балкану.
Трамп, да би заштитио своју династију, мора да доноси усклађене одлуке, а не својевољне. Ако почне да доноси одлуке које нису у складу са већ усклађеном политиком Америке, и ако то уради без договора са конгресменима, брзо ће почети да губи подршку, а та подршка ће највише требати његовим наследницима када он оде са власти. Трумп је све одлуке доносио у односу на све релевантне параметре и зато је очувао подршку, а тако ће и у будућности доносити одлуке.
Трумп је започео своју политичку династију, али постоје и други људи који су заинтересовани да створе политичку династију и политичку моћ, као што је Елон Муск.
Трампова политика према Украјини
Многи очекују да ће Трамп драстично променити политику према Украјини, јер даје такве изјаве у кампањи, али оно што је речено у кампањи не мора бити испуњено. Сећамо се када је Трамп рекао да ће изградити зид са Мексиком и да ће Мексико платити изградњу тог зида. Нити је зид изграђен нити је Мексико платио за њега. Најгласнија предизборна обећања су ту да се не испуне, јер таква обећања нису дата с намером да буду испуњена већ да обезбеде гласове. После избора, таква нереална решења немају смисла за спровођење. Тако ни Трамп није испуњавао своја обећања која је давао у кампањи.
Што се тиче Русије, Трампова политика је била веома агресивна. Иако су руски ботови на друштвеним мрежама помагали популаризацију конзервативних ставова, самим тим индиректно помажући Трампу да победи, Трамп им није узвратио услугу када је дошао на власт. Напротив, Трумп је притискао НАТО савезнике да повећају војну потрошњу на 2% БДП-а. Трамп је критиковао Немце због превеликог ослањања на руски гас док очекују да их НАТО брани од Русије. Трумп је био против Северног тока, гасовода који је ишао из Русије у Немачку. Трамп је повлачио војску из остатка света назад у Америку да би смањио војне трошкове, али и повећао спремност америчке војске за предстојећи сукоб са великом силом. Као да је Трумп знао да ће Русија напасти Украјину, па је Америку припремао за конфронтацију са Русијом.
Када је Трамп почео да злоупотребљава своју позицију председника и врши притисак на Зеленског, претећи обустављањем донација војне опреме Украјини, ради остваривања политичких поена, веома брзо је био импичован од стране Представничког дома. Тада је Трамп схватио да није лако мењати већ донету политику Америке, чак и ако сте председник. Наравно, Трампова администрација је послала велику помоћ Украјини како би се могла одбранити од Русије.
Одлуке које ће Трамп доносити, ако буде изабран за председника, биће усклађене са америчким естаблишментом. Исход одлуке може бити разнолик, али једино што знамо је да ће то бити заједничка, а не једнострана одлука.
Умерена и рационална политика је неопходна ради започињања политичке династије
Колико год мислили да ће Трамп радити на своју руку, то се неће десити. Ако погледамо како је водио државу, док је био председник, видећемо да су одлуке које је доносио биле умерене, али је на микрофону имао жестоку реторику. Када је Иран оборио америчку беспилотну летелицу, сви су очекивали да ће Трамп „жестоко“ одговорити, али на конференцији за медије је рекао да је то била беспилотна летелица и да, пошто нема пилота (човека), неће „жестоко“ одговорити. Додао је да би другачије одговорио да је био човек унутра. Зид са Мексиком није ни изграђен, док су тарифе које је увео Кини биле тек почетак, јер је Бајденова администрација наставила са подизањем тарифа и онемогућавањем Кине да набави најмодернију технологију попут процесора. Повлачење из Авганистана је иницирао Трамп, али га је завршила Бајденова администрација.
Можемо рећи да је Бајденова администрација завршила све што је Трампова започела и да начин на који води државу нема превелике разлике, јер се према најважнијим питањима односе на исти начин.
Очекивања од Трампа ако победи на изборима
Од Трампа треба очекивати да ће градити политичку империју ако победи на изборима и да ће ту империју пренети на своје наследнике. Доношење нестандардних, нерационалних и својевољних одлука изгубило је смисао за Трампа, јер ако победи, више не може бити изабран за председника јер би му то био други мандат. Све што сада ради, ради за будућност своје деце.