Контроверзни Твит Републичког Геодетског Завода: Упоредили незадовољне грађане са Хитлером!

Screenshot_1250

Републички Геодетски завод Србије (РГЗ) изазвао је буру у јавности након објаве на друштвеној мрежи X (познатој као Твитер), у којој је користио цитат из књиге Mein Kampf Адолфа Хитлера.

 

Твит је изазвао велико негодовање због поређења грађана који критикују рад завода са техником „велике лажи“ коју је Хитлер описао у свом делу. Овај спорни твит, уместо да смири напетост, само је појачао сумње у транспарентност и одговорност ове институције.

Хрвати контролишу катастар у Србији: Од сада за легализацију куће мораћемо у Загреб!

У твиту РГЗ-а је објашњена концепција „велике лажи“, при чему је тврдња да неки грађани и медији користе ову технику како би дискредитовали активности завода и реформе које они наводно спроводе. У твиту се наводи да се ради о „кампањи која не престаје“ са циљем дестабилизације рада РГЗ-а и враћања система на претходни, нетранспарентан начин рада.

 

 

Као примери неистина, РГЗ је навео тврдње да су катастарски подаци Србије под контролом Хрватске и Словеније, као и да је установа била умешана у бројне нелегалне активности, укључујући саботажу сопственог система.

 

Међутим, оно што је изазвало највећу пажњу јавности није била само одбрана, већ сам начин на који је порука формулисана, што су многи протумачили као недолично и увредљиво поређење. Поређење грађана и медија са техникама пропаганде из доба нацистичке Немачке оцртано је као неприхватљиво и контрапродуктивно за једну државну институцију.

Спорни Уговори и Словеначка компанија

Један од разлога за узбурканост јавности јесте и континуирана сарадња РГЗ-а са словеначком фирмом ИГЕА из Љубљане, која од 2017. године добија уговоре за развој и одржавање геоинформатичког система Републике Србије.

 

 

Укупна вредност ових уговора процењује се на око 5,4 милиона евра. Због доминације у овим пројектима, компанија ИГЕА, која има истакнуту улогу у одржавању катастарских система Словеније и Хрватске, али и територија попут Косова, доспела је у средиште контроверзе. Многи грађани су ово видели као знак да су подаци о некретнинама у Србији на неки начин изложени страним утицајима, што је изазвало сумњу у независност и безбедност катастарског система Србије.

Проблем је додатно ескалирао када је у твиту РГЗ-а признато да је увео особу која није запослена у заводу у просторије РГЗ-а где се налазе сервери. Ово је изазвало оптужбе да је дошло до кршења безбедносних протокола, чиме су потенцијално угрожени осетљиви подаци грађана Србије. Након ове објаве, твитераши су у великом броју изразили своје незадовољство, оптужујући РГЗ за непрофесионализам и манипулацију.

Реакција Јавности и Друштвених Мрежа

Јавност је бурно реаговала на твит РГЗ-а, уз лавину коментара који су осудили начин комуникације и стил којим је порука пренета. Многи корисници друштвених мрежа истакли су да државна институција не би требало да користи референце на Хитлера у било ком контексту, поготово не за одбрану сопствених позиција. Критике су се односиле и на недостатак транспарентности и одговорности према грађанима, што је само појачало сумњу у интегритет институције.

РГЗ је покушао да одговори на критике додатним саопштењем, али је овај покушај само додатно узбуркао ситуацију, јер је тон остао навијачки, непрофесионалан и дефанзиван. Оваква комуникација само је појачала уверење да нешто није у реду са начином рада ове институције и да постоје скривене информације које се намерно скривају од јавности.

Питања која Остају Без Одговора

Иако је Републички Геодетски завод Србије покушао да разјасни ситуацију и одбрани свој рад, многа питања остају нерешена. Главна питања која се постављају су:

  • Да ли је заиста било пропуста у чувању података и ко све има приступ катастарским информацијама?
  • Који су тачно критеријуми на основу којих се послови додељују страним компанијама?
  • Да ли се подаци грађана налазе на серверима у другим државама, као што је сугерисано у појединим медијима  и о чему постоје подаци у јавно доступним документима?

Уместо да смири јавност и увери грађане у безбедност и интегритет катастарских података, РГЗ је својим твитом само појачао контроверзу и изазвао нове сумње у свој рад. Начин на који је институција одлучила да се брани – кроз историјске паралеле са нацистичком пропагандом – довео је у питање њену способност да комуницира са грађанима на професионалан и конструктиван начин.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас