Спасић: Природа медијске кампање о Вулина поводом америчких санкција

У последње време, медији су преплављени сензационалистичким насловима и бујним дезинформацијама у циљу дискредитације Александра Вулина. Континуирано и врло перфидно се пласирају напади, увреде и лажи, а сада се то заокружује и санкцијама. Као забринути грађанин, кључно је да критички испитамо наводе и одвојимо истину од фикције.

Пре свега, неопходно је разумети да је свака јавна личност обавезна да се суочи са критикама и испитивањем. Међутим, чини се да је немилосрдна кампања медија скренула са објективног извештавања и уместо тога се ослањала на неосноване гласине и сензационализам.

Хајде да размотримо шта је то радио и говорио Александар Вулин. Током свог политичког деловања Вулин је покренуо или подржао бројне иницијатива које су значајно позитивно утицале на наше друштво, на политичку стабилност. Од спровођења прогресивне политике до подизања свести о важности очувања нашег народа и државе до промоције „српског света“. Још када је својевремено Александар Вулин у интервјуу у Вечерњим новостима успротивио ревизију историје Другог светског рата и поручио региону и тајкунима да се Србија неће више понижавати, те да ће наставити борбу против мафије и полицајаца који раде са криминалцима, почиње против њега нова медијска кампања луксембуршких медија. Јасно је и ко је наручилац и ко је извршилац те кампање.

Штавише, селективно приказивање одређених догађаја од стране медија може лако искривити перцепцију јавности. Морамо запамтити да новинари имају етичку одговорност да презентују уравнотежене и тачне информације, лишене било какве пристрасности или унапред створених идеја. Поред тога, пораст дезинформација у дигиталном добу не може се занемарити. Лажни наративи, полуистине и изјаве ван контекста често круже платформама друштвених медија, одржавајући заблуде.

Подсетимо се да живимо у демократском друштву, а један од његових темеља је претпоставка невиности док се не докаже кривица. Пребрзо закључивање на основу непроверених информација је у супротности са самом суштином нашег правног система.

У овом случају медијска кампања против Александра Вулина подстакнуте су подлим политичким плановима, што доводи до дезинформација и погрешног тумачења догађаја. Морамо бити свесни да су људи у Србији јако осетљиви на реч ,, санкције „, имајући у виду да смо санкције доживели на својој кожи.

Санкције које су уведене Александру Вулину, директно су допринеле повећању његове популарности код Срба у читавом региону и његовом политичком имиџу у патриотски оријентисаним круговима. Да ли су Американци били овог свесни кад су Вулина ставили на листу санкционисаних особа? Не верујемо.

 

Зоран Спасић

аналитичар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас