Мештани мањих места у околини Новог Сада заборављени: Немају струју већ пет дана, бандере само што не падну

Фото: Скриншот Твитер

После олујног невремена које је погодило Нови Сад и околину, људи у мањим местима лакше су заборављени од оних у највећем војвођанском граду.

Бачка Паланка, Бегеч, Челарево, Младеново, само су нека од насеља чији житељи и даље чекају на помоћ. Поједини немају струје већ пет дана.

Храна из фрижидера је већ завршила у кокошињцима, а ако електрична енергија ускоро не дође, тако ће бити и са оном из замрзивача.

Милан из Бегеча каже да је након обе олује струја нестала одмах. Али да су мештани овог села на то већ навикли, јер после сваке јаче кише, Бегеч остаје без струје.

„Струја је у после оба невремена дошла након 24 часа. Код нас је мого већи проблем штета. Стабла су масовно попадала, мислим да није било улице која није била закрчена палим стаблима. Ужасно много људи има штету на својим домовима. Све што је прављено од лима је одлетело, али летели су и комплетни кровови са црепом. Ко је могао снашао се сам, али постоје куће које и даље чекају на помоћ јер људи немају пара. Не може свако да обнови читав кров тек тако“, рекао је Милан.

У његовој улици, након друге олује, неколико комшија се организовало, погледало коме шта треба и растрчало на све стране да прво пронађу материјал. После су заједно поправљали редом кровове и све зарвшили готово тог дана.

„У месној заједници се пријављивала штета, сада се наводно чека да се оформи комисија. Људи су слуђени, не знају шта их чека. Има и даље неколико оштећених бандера које су поломљене и накривљене. Радници електродистрибуције су заменили оне који су потпуно срушене, а ове су још оставили, стоје тако. У школском парку и код Дома културе поломљено дрвеће још лежи. Заправо, све што је склоњено то су мештани на своју иницијативу урадили, пре свега испред својих кућа, док на јавним површинама још све стоји закрчено. Председника месне заједнице још нисмо видели“, наставио је наш саговорник.

Младеново је прошло још горе. Струје за поједине мештане нема ни након пет дана, док воду нису имали три дана.

„То је толико дувало да сам мислила да ће се све порушити. У мом дворишту су биле пијавице, све се окретало. Стабла су поломљена, кровови су одлетели. Чим смо добили воду било нам је лакше, прали смо се првих пар дана са нешто мало кишнице што нам је остало. Струје нема, кажу да је седамдесет бандера очупано. Храну из фрижидера смо дали домаћим животињама, шта да радимо. Замрзивач се бојим отварати. Не дирам га“, рекла је Јованка из Младенова.

Мештани Младенова штету могу да пријаве у просторијама општине у Бачкој Паланци, која је и сама претрпела удар ове орканске олује.

Станари Шафарикове број 90, једни су од многих који су у Паланци претрпели тоталну штету у својим домовима.

„Станари прва четири спрата су и добро прошли, док је пети спрат страдао у потпуности. Остали смо без пола крова, прозора, балконских врата, ламинат нам је уништен, струја у појединим деловима стана нестала. Мокре струјне кутије су постале свакодневница. Проблем са кровом имамо већ двадесет година. Управник нам је обећао да ће позвати општину да санира штету. Сви станари са петог спрата када пале струју, стрепе да их неће ударити“, кажу станари ове зграде.

Звали су и број за ванредне ситуације тражећи да неко дође по хитном поступку, али се то није десило. Нико им се није обратио ни после пет дана. Ноћ после олује провели су на крову, крпећи рупе од палих црепова.

Стабла се краду, али то ником не смета

Са друге стране, у Новом Саду, судећи по коментарима на друштвеним мрежама, разгранала се мрежа илегалних скупљача попадалог дрвећа. Узимају се само трупци и дебље гране. А како кажу Новосађани, изгледа да против ове праксе ништа нема ни ЈКП “Градско зеленило“.

– Јутрос сам пријавио случај крађе на Сателиту. Пријавио сам “Зеленилу“ и полицији. Полиција, после неких 10 до 15 минута изашла на лице места где је затекла два лица са полупуним камионом дрвећа. Један од двојице (иначе возач камиона) није имао ни возачку, ни саобраћајну нити личну карту. Бранили су се да су добили усмену дозволу ‘Зеленила“. Полиција је позвала “Зеленило“ где су им рекли, парафразирам: “Аха. Одлично. Нас је и овако мало и не стижемо све да расчистимо. Само нека секу и носе“. Јавашлук! По сопственом признању ухваћена двојица већ трећи дан раде на “расчишћавању“ града“ – рекао је Драженко Рајаковић из Новог Сада.

Извор: danas.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас