Историја црногорске просвjeте и школства тешко да се може објективно сагледати без увида у један занимљиви документ усвојен 1911. а писан 2. фебруара 1907. године. Штампан у Државној штампарији на Цетињу — „Закон о Народнијем школама у Краљевини Црној Гори” био је законик састављен од осамдесет три члана, изгласала га је Народна скупштина, а одобрио „По милости Божијој Краљ и Господар Црне Горе Никола I Петровић Његош”, издвојили смо тек неке од доста занимљивих чланова овог Закона, чисто да презентујемо јавности какви су се то садржаји изучавали у школама независне Црне Горе краља Николе (много прије фамозне 1918. године). Дакле:
Члан 1.
„Задатак је народнијема школама, да васпитавају дјецу у народном и религијском духу и да их спремају за грађански живот, а нарочито да шире просвјету и српску писменост у народу.”
Члан 13.
„Дјеца наших држављана, који стално живе у Црној Гори, морају походити државну или приватну српску народну школу; она не могу походити школе с туђим наставним језиком, док не сврше српску народну школу.”
Члан 26.
„У основној школи уче се ови предмети:
1. Наука хришћанска;
2. Српска историја;
3. Српски језик;”
У времену недовољне едукованости, манипулисања историјским чињеницама, скривања факата, ревизионизма и преобликовања прошлости, наша иницијатива се труди да што чешће објављује аутентична документа и архивску грађу која свједочи истину о нашој прошлости, јер само њеним познавањем — Ми знамо ко смо. Зато вас, још једном, позивамо да дијелите материјал са странице како би имао шансу да допре до што већег броја потенцијалних пратилаца.