МИНИСТАРСТВО просвете, науке и технолошког развоја покренуло је низ састанака у вези са захтевом патријарха Порфирија и поглавара традиционалних цркава да веронаука добије статус обавезног изборног предмета и о томе ће се тек разговарати.
Уз све уважавање потреба и жеља, не можемо овако важну и круцијалну ствар променити „преко ноћи“, јер се морају сагледати и последице такве одлуке на други изборни предмет и правни оквир. Због добре воље и како би били укључени сви релевантни запослени у Министарству, понудили смо да се формира шира комисија која би се искључиво бавила овим питањем у наредном периоду. Та понуда је још увек на столу.
Ово је „Новостима“ речено у Министарству просвете поводом дописа који су министру Бранку Ружићу и државном врху упутиле традиционалне цркве и верске заједнице захтевајући да веронаука буде обавезан изборни предмет, да се, по угледу на Уредбу из 2001, настава организује на нивоу одељења, а не група, без обзира на број пријављених ученика за наставу, као и да се часови одржавају истовремено са часовима алтернативног предмета.
Према подацима Министарства просвете за школску 2020/2021. годину у Србији 441.487 ученика похађа часове веронауке. У гимназијама је веронауку изабрало 31.777 ученика, у основним школама 320.218, у средњим музичким школама 1.166, у стручним 88.173 и у средњим уметничким школама 153 ученика. Процењује се да око 315.000 похађа грађанско васпитање.
Подаци показују и да у Србији има 2.100 наставника традиционалних цркава и верских заједница, од тога СПЦ има 1.702 наставника, Исламска заједница 247, Римокатоличка црква 131 наставника и Протестантске цркве 30.
Верски великодостојници предложили су и да се законски регулише радно-правни положај вероучитељица и вероучитеља који сада могу да се запосле само на одређено време.
Осим министру Бранку Ружићу, предлог је упућен председнику Србије Александру Вучићу, председнику Скупштине Ивици Дачићу и премијерки Ани Брнабић.
ОПИСНА ОЦЕНА
ОСИМ веронауке, ученици сада могу да бирају и грађанско васпитање, јер ова два предмета имају статус обавезних изборних, што значи да ученици морају да изаберу један од њих. Ни веронаука ни грађанско не оцењују се бројчано већ описно и не улазе у просек.