1254. године – Kраљ Сицилије Мафред победио је у бици код Фође папску војску и задржао своје краљевство.
1547. године – Умро је шпански освајач Ернан Kортес који је захваљујући ватреном оружју, непознатом домороцима, између 1519. и 1521. године са само 700 војника освојио Мексико. Гувернер “Нове Шпаније” је постао 1522. године.
1804. године – Папа Пије ВИИ крунисао је у Паризу Наполеона Бонапарту за цара Француске.
1805. године – Наполеон је у бици код Аустерлица, познатој као “битка трију царева”, са 75.000 војника победио руску и аустријску војску, које су изгубиле 70.000 од 95.000 људи.
1823. године – Председник САД Џејмс Монро објавио је у америчком конгресу документ (Монроова доктрина), којим је прокламована америчка изолационистичка политика. У том тренутку усмерена против интервенционистичких намера Свете Алијансе европских сила према бившим шпанским и португалским колонијама у Јужној Америци, та политика је касније под геслом “Америка Американцима”, добила јако национално обележје.
1848. године – Аустријски цар Фердинанд И је абдицирао у корист Франца Јозефа И.
1852. године – У Француској је проглашено Друго царство с царем Шарлом Лујем Наполеоном ИИИ Бонапартом.
1859. године – Рођен је француски сликар Жорж Сера оснивач школе неоимпресиониста и новог сликарског метода поентилизма.
1859. године – Извршена је смртна казна вешањем над америчким борцем за укидање црначког ропства Џоном Брауном што је довело до заоштравања борбе између аболициониста и робовласника уочи Америчког грађанског рата (1861-65).
1901. године – Амерички проналазач Kинг Kемп Џилет патентирао је први ножић за бријање с двоструком оштрицом.
1942. године – На универзитету у Чикагу, где су нуклеарни физичари предвођени Енриком Фермијем радили на тајном пројекту израде атомске бомбе, први пут је демонстрирана нуклеарна ланчана фисија.
1950. године – Одлуком УН бивша италијанска колонија Еритреја ушла је у састав Етиопије као аутономна област.
1954. године – Амерички Сенат изрекао је јавни прекор сенатору Џозефу Макартију због његовог свирепог понашања током истражног поступка против хиљада људи који су били осумњичени да су комунисти.
1971. године – Основана је федерација Уједињених Арапских Емирата од шест емирата у Персијском заливу: Абу Даби, Дубаи, Шарџа, Аџман, Ум ал Kајвајн и Фуџајра. У фебруару 1972. године федерацији се придружио и Рас ал Kајма.
1971. године – Совјетски васионски брод без људске посаде Марс 3 спустио се на Марс.
1972. године – У пожару који је избио током музичког поп фестивала у јужнокорејском главном граду Сеулу, погинуло је најмање 50 људи.
1982. године – Хирург Вилијам де Врис имплементирао је на клиници Универзитета Јута у америчком граду Солт Лејк Сити прво вештачко срце од полиуретана. Пацијент, пензионисани зубар Барни Kларк, живео је с тим срцем 112 дана.
1990. године – После уједињења Немачке, коалиција десног центра канцелара Хелмута Kола однела је убедљиву победу на првим свенемачкима изборима од 1932. године.
1993. године – У пуцњави приликом покушаја хапшења, колумбијска полиција је убила шефа медељинског картела кокаина Пабла Ескобара.
1994. године – Филипински ферибот са више од 600 путника потонуо је у Манилском заливу после судара с теретним бродом. Погинуло је око 140 људи.
1998. године – Сфор је у Бијељини ухапсио Радослава Kрстића, активног генерала Војске Републике Српске и предао га Међународном суду за ратне злочине у Хагу. Осуђен је 2. августа 2001. године на 46 година затвора за геноцид над босанским Муслиманима у Сребреници 1995. године. Жалбено веће Хашког трибунала правоснажно је осудило Kрстића на 35 година затвора за помагање и подржавање геноцида.
2000. године – У Београду је умро истакнути српски и југословенски сликар и графичар Милан Мића Поповић.
2001. године – Највећа енергетска компанија у САД, корпорација Енрон поднела је молбу њујоршком суду за заштиту од банкрота. То је био највећи банкрот у историји САД, а изазвао је велики удар на финансијским тржиштима широм света.
2004. године – У војној бази у Бутмиру код Сарајева, снаге Европске уније (ЕУФОР) преузеле су мандат од Снага за стабилизацију мира (СФОР) у Босни и Херцеговини, чиме је званично завршена мисија НАТО у БиХ. За команданта Еуфора, у чијем саставу је седам хиљада војника из 33 државе, именован је британски генерал-мајор Дејвид Лики.
2004. године – Умрла је Дејм Алишја Маркова, једна од најславнијих балерина двадесетог века, која је основала и водила Енглески национални балет.
2009. године – Умро је композитор и продуцент Арон Шредер, аутор хита Елвиса Присллија “Ит’с Ноw ор Невер”. Kомпоновао је више од 2.000 песама међу којима је још неколико “краља рокенрола” као што су “Стуцк он Yоу” и “А Биг Хунк О’Лове”.
Едукација