Немци су по узору на Скандинавију последњих година променили начин образовања у школама, као и васпитање деце, због чега бележе одличне резултате, пошто је стопа насиља смањена у односу на претходну деценију
Велики број европских земаља усвојио је или још усваја трендове васпитања деце и њиховог школовања из Скандинавије.
Према свим могућим истраживањима деца, као и људи у Скандинавији наводно су најсрећнији на целом свету. Они воле да кажу да све добре особине купе из куће, односно школе. Наглашавају да не постоје пресије, велика очекивања а у првим разредима ни оцене за неке предмете.
Немачка је једна од земаља у којима се последњих година спроводе реформе образовног система. Оне су највидљивије у школству, односно међу најмлађима. Истраживања у Немачкој из године у годину показују да је све нижа стопа агресије и насиља међу децом. Највише захваљујући међусобном разумевању на релацијама деца-школа, али и родитељ-школа.
Ауторка књиге о одгајању деце у Немачкој, Американка Сара Заске истакла је да у овој земљи последњих година постоји пет правила којих се придржавају сви – од деце, до родитеља и запослених у школама. Каже да је комуникација кључ свега као и скидање било каквог непотребног терета с нејаких леђа деце.
„Када сам први пут отишла на игралиште у Берлину, нисам могла да верујем шта видим – сви родитељи били су заједно, пили кафу, не обраћајући пажњу на своју децу која су висила на некој справи шест метара изнад гомиле песка. Где су биле меке подлоге? Обавештења о одговорности? Ти родитељи у парку нису игнорисали своју децу; веровали су им“, пише Сара Заске.
Она је потом навела пет правила којих се придржавају родитељи у Немачкој приликом одгајања деце.
Не притискајте децу са читањем
Заске наводи да су јој васпитачице у вртићу пред полазак у школу саветовале да не тера ћерку одмах да зна да савршено чита.
“Била сам изненађена. Рекли су ми да је бољи ефекат када сви заједно уче да читају, једни друге охрабрују и осећају се сигурније. Вртић је за играње и социјализацију, а не за читање. Чак ни у први разред кад ми је кренуло дете, нису га терали да учи да чита. Мало по мало, оно је научило све на време и у корак са другом децом”, написала је Заске.
Не браните деци да се играју с ватром
“Ћерка је била други разред када сам сазнала да ће у школи имати пројекат који укључује контакт са ватром. Нисам јој дозвољавала пре тога у кући да се игра са упаљачима и свећама. У школи је све научила како треба, па смо после и у кући могли све пред њом да користимо. Била је једино дете у одељењу које пре тог пројекта није смело да има икакав контакт са ватром, чак ни за Нову годину и Божић”, додала је Заске.
Дозволите деци да иду скоро свуда сама
Већина деце већ од првог разреда сама иду пешке или аутобусом до школе. Нека су чак долазила и метроом сама! Немци јесу забринути за њихову сигурност али имају поверења у децу и систем у граду и воде рачуна о саобраћају, а не о страховима око отмица и сличног. Према истраживањима у Немачкој, шетња деце до школе и назад без присуства родитеља даје им већу сигурност касније у животу.
Направите журку на почетку школске године
Немци воле да кажу да су три највећа догађаја у животу почетак школовања (полазак у први разред), матура и венчање.
Журка на почетку првог разреда у деци буди најлепша осећања и сваким новим даном имаће све боље личне доживљаје око те установе. Школа им неће бити одбојна, већ место где могу доживети лепе емоције. Школа ће им сигнализирати велику животну промену и улити им ентузијазам за учење.
Водите децу сваки дан напоље
Сваки Немац ће рећи оно чувено да “не постоји лоше време, већ само погрешно одабрана одећа за тај дан”.
“Важност свакодневног боравка деце напољу је непроцењива. Небитно је да ли је киша, снег, јјак ветар, родитељи масовно воде децу у паркове и на игралишта. Иако смо ћерка и ја неколико година у Берлину и даље понекад оклевам да је саму пустим напоље чак и тамо где је сигурно. Још стојим на тераси кад се игра са другом децом испред. Али, морам и да се похвалим – шаљем је саму у пекару. Мали је корак за обе, али значи”, истакла је Сара Заске.
И.Ђ./Тиме
Извор: vreme.com