На крају ће да се испостави да је оснивач „Викиликса“ Џулијан Асанж још имао и среће што је само завршио у најстроже чуваном затвору у Лондону у коме је подвргнут тортури. Могао је, наиме, да буде и киднапован и убијен, у складу с плановима америчке Централне обавештајне агенције и њених партнерских служби из Велике Британије…
Новинари „Јаху њуза“, на основу разговора с „више од 30 бивших америчких званичника“, углавном из обавештајног сектора, објавили су прошле недеље текст под насловом „Киднаповање, убиство и пуцњава у Лондону: Унутар тајних ратних планова ЦИА против ’Викиликса‘“.
Недржавна непријатељска обавештајна служба
Иако се текст малтене чита као прави шпијунски роман, реч је заправо о жалосном сведочанству о положају слободног новинарства у свету неслободе који се претвара да то није. И у коме су неподобни новинари и њихове медијске организације – попут злосрећног Асанжа и „Викиликса“ – проглашени за „недржавне непријатељске обавештајне службе“. То је, како се наводи, „отворило врата оперативцима агенције да предузму много агресивније акције, третирајући ‘Викиликс’ као противничку тајну службу“.
Тај третман подразумевао је „екстензивно шпијунирање сарадника ‘Викиликса’, сејање неслоге међу члановима групе и крађу њихових електронских уређаја“. Али и много више од тога.
„Идеја је била да се ‘улети у амбасаду (Еквадора, у којој је Асанж тада имао азил), да се он извуче напоље и одведе тамо где желимо’, навео је бивши обавештајни званичник… Власник компаније која је обезбеђивала амбасаду је са својим америчким контактима разматрао могућност да, наизглед случајно, врата на амбасади остану отворена, што би омогућило да се споља уђе у амбасаду и да се киднапује азилант.“
Тајни договор Лондона и Вашингтона
Рат против истине
Ко ће настрадати у овом рату против истине? Зашто је Џулијан Асанж постао Агенцији ЦИА непријатељ број 1? И где се крије тајна везе између западних обавештајних служби, корпоративних медија главног тока и гигантских технолошких корпорација за које портал „Блумберг“ сад тражи чак и места у Уједињеним нацијама?
Ово су питања о којима су у „Новом Спутњик поретку“ говорили политиколог Александар Павић и публициста Марко Танасковић.
Надзорни капитализам и нови тоталитаризам
„Реч је о новом тоталитаризму, који је поготово почео да узима маха после напада 11. септембра. Под изговором борбе против тероризма започет је тотални надзор, а његове монструозне размере почео је да разоткрива узбуњивач из НСА Едвард Сноуден, који је због тога и морао да се склони на сигурно, у Русију“, наводи Александар Павић.
Међутим, додаје, мрежа контроле јавног мњења успостављена је још много раније: „Новинар Карл Бернстин је 1977, након што се прославио разоткривањем афере ‘Вотергејт’, у магазину ‘Ролинг Стоун’ открио да постоји бар 400 високо позиционираних новинара и медијских радника који се налазе на платном списку ЦИА… И ту се заправо разоткрива права природа тог система који је нама описиван као слободан и демократски. А медији су на Западу претворени у инструменте информативног рата против свих који се нису покорили његовом диктату… Зато се и РТ нашао на удару ‘Јутјуба’ – својом појавом и понудом алтернативног погледа на свет почео је да им ствара проблеме јер квари унапред задати наратив. А то не смеју да допусте јер може да буде пољуљана њихова контрола над јавним мњењем.“
Но, већ и сама чињеница да је тај систем принуђен да се на описане начине обрачунава с једним појединцем који је у стању да га пољуља, као што је Џулијан Асанж, показује да он (више) није онолико снажан као што се мисли, закључује Марко Танасковић: „Очигледно је да се владајући систем налази на историјском минимуму своје моћи. Хегемонија Запада се и у овом смислу ближи свом крају. И сад само треба сачекати да јој буде створена алтернатива.“