Олимпијада у Паризу неће бити преношена на руској телевизији

Screenshot_1211

 

 

 

 

Руски телевизијски канали не планирају да приказују такмичења са  Олимпијских игара 2024. које ће се одржати у Паризу од 26. јула до 11. августа. Ниједан канал или сервис за стримовање није купио права за емитовање. Како преноси championat.com, “Первый канал“ и канал “Россия 1“, део државног холдинга ВГТРК, неће преносити наступе са Олимпијских игара. Према том извору, канал “Матч ТВ“ још није одлучио о преносу Олимпијаде, али су близу одлуке да и они не преносе такмичења јер сматрају  “неприкладним трошење новца на пренос Игара, на којима учествује свега десетак Руса“.Ипак, управа овог холдинга још чека директиву Министарства спорта Руске Федерације и Руског олимпијског комитета (РОК) са ставом о учешћу спортиста из Русије, након чега ће донети одлуку о вероватном неприказивању такмичења у Паризу. Онлајн оператер Okko саопштио је да не планира да стекне права за емитовање Олимпијских игара, јер „узимајући у обзир суспензију руских спортиста, овај догађај није од великог интересовања за публику у Русији“.  ВК Холдинг преговара са највећим оператером спортских права “Телеспорт Гроуп“ о куповини дигиталних права за емитовање Летњих олимпијских игара.

Први пут после четири деценије Олимпијада неће бити приказана у Русији из политичких разлога. Последњи пут када Олимпијске игре у Руској Федерацији нису приказане на телевизији било је када је СССР бојкотовао игре у Лос Анђелесу 1984. године.

Све раније преносе са Олимпијада делили су међу собом  “Матч ТВ“, “Первый канал“ и канали укључени у ВГТРК. Истовремено, неутрални статус спортиста на Играма у Пјонгчангу 2018. године, Токију 2020. или Пекингу 2022. није био препрека за емитовање, пише у овоме sports.ru.

Овога пута, према порталу, “донета је политичка одлука да је у садашњим околностима немогуће приказивати такмичења са Олимпијаде без заставе и химне на „Првој“ и „Русији-1“. Преговоре о откупу права за пренос такмичења водили су “Матч ТВ“ и ВК холдинг. Уговори никада нису закључени.

Како наводи  “Комсомольская правда“, разлог је било хапшење под оптужбом за превару Петра Макаренка, челника компаније “Телеспорт“, која поседује права на телевизијско емитовање Олимпијских игара. Као резултат тога, сервиси за стриминг Okko и Wink нису купили права за емитовање.

Подсећамо, МОК је у децембру 2023.године одлучио да спортистима из Руске Федерације и Белорусије буде дозвољено да се такмиче само у неутралном статусу, без застава својих земаља и других националних атрибута. Спортисти који активно подржавају руску специјалну операцију у Украјини, или који су повезани са руском или белоруском војском, агенцијама за спровођење закона и безбедносним агенцијама ових земаља, неће по тој одлуци МОК-а моћи да учествују на Играма. Руски олимпијски комитет назвао је ове услове „непоштеним“, али је наговестио да РОК неће ићи „путем бојкота“. Према последњим подацима, 27 руских спортиста је добило дозволу МОК-а да се под наведеним условима такмичи на Олимпијским играма у Паризу. Истовремено, Руска џудо федерација саопштила је да није пустила четворицу  спортиста на Олимпијаду, пошто за још 13 преосталих није било дозвољено. Руски рвачки савез Русије је такође одлучио да одбије учешће на Играма.

Недостатак профита у овом питању је приоритет, признаје Иља Солнцев, шеф катедре за оперативни и индустријски менаџмент на Финансијском универзитету при Влади Руске Федерације: „Ово је комбинација политичких и економских фактора, тешко је да се каже која преовладава. Али емитери апсолутно имају одређени финансијски модел, на основу којег схватају да ли ће моћи да надокнаде уложено у куповину права или не. У садашњој ситуацији, наравно, то изазива сумњу, јер без руских спортиста питање економије може доћи до изражаја. У исто време, ако направимо малу претпоставку, вероватно је ипак постојала опција да се „купе права“. Судећи по другим догађајима у оквиру истог Европског првенства у фудбалу, то је могуће. Што се тиче прихода од емисије, глобално главни профит иде ономе ко има права. У овом случају то је Међународни олимпијски комитет“.

Према Форбсу, приход Међународног олимпијског комитета од 2017. до 2021. године премашио је 7,5 милијарди долара. Истовремено, главни извор прихода организације је продаја права на емитовање. Економски, такав корак је оправдан, јер руски оглашивачи такође немају интереса да улажу у куповину термина, објаснио је шеф пројекта „Игре будућности“, потпредседник Организационог комитета Сочи-2014 Игор Стољаров: „Сигуран сам да су, када су канали све пребројали, схватили да неће продати ову имовину, па су одустали од ове идеје. У основи, лавовски део прихода од спортских догађаја, ако је реч о емитовау на телевизији, која послује по моделу оглашавања, долази од кладионица. Али постоји такав феномен да Олимпијске игре нису прича о опкладама. И то је разумљиво, јер тимски спортови на Олимпијади традиционално нису јако јаки, тако да кладионице нису много заинтересоване за овај производ. Наравно, много су им важнији фудбал, кошарка, хокеј“

Олимпијске игре почињу 26. јула у Паризу, руски спортисти такмичиће се под неутралном заставом.Када су пре неколико година биле у пуном јеку расправе о одласку на олимпијске турнире ван репрезентације и без државних симбола, било је позива на компромис са међународним партнерима. Данас је сасвим очигледно да споразум са кршењем права руских спортиста тачно копира став о злогласним Минским споразумима – и тада и сада, резултат је превара и нова понижења, а спорт је само додатно оруђе у џиновској мрежи антируских санкција.

Наступ руских спортиста под неутралном заставом изазива незадовољство како руских власти, тако и великог дела јавности. Шеф Међународне боксерске асоцијације (ИБА) Умар Кремлев рекао је раније да руски спортисти који су одлучили да оду у неутралном статусу на Олимпијске игре у Паризу 2024. не би требало да се враћају у домовину. „Они који су пристали да путују без заставе и химне већ су издајници. Они који су пристали да путују без заставе и химне боље да се одатле не враћају. Кад идете без заставе и химне, кога ви тамо представљате? Шта радите тамо?“  Још раније, у априлу ове године, у Државној Думи је учешће руских спортиста под неутралном заставом названо понижавањем земље.Ово мишљење је изнео Игор Лебедев, потпредседник Државне думе из партије ЛДПР. „Верујем да је таква одлука (Међународног олимпијског комитета) понижење за нашу земљу и да се мора донети веома озбиљна, уравнотежена одлука“, рекао је он. „По мом мишљењу, најбољи излаз из ове ситуације било би потпуно одбијање учешћа на Олимпијским играма.

Остоја Војиновић

 

 

 

 

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас