Мета, компанија која је власник Фејсбука, у прошлости позната по низу скандала о кршењу приватности корисника и злоупотреби њихових података, објавила је данас свој модел вештачке интелигенције који може да препозна појединачне објекте унутар слике, заједно са скупом података и напоменама.
Истраживачки одсек компаније саопштио је да би њен модел „Сегмент Анyтхинг Модел“ (САМ), могао да препознаје објекте на сликама и видео записима чак и у случајевима када није обучен за такве ствари, преноси Ројтерс.
Користец́и САМ, објекти се могу бирати кликом на њих или постављањем текстуалних упита.
Today we're releasing the Segment Anything Model (SAM) — a step toward the first foundation model for image segmentation.
SAM is capable of one-click segmentation of any object from any photo or video + zero-shot transfer to other segmentation tasks ➡️ https://t.co/qYUoePrWVi pic.twitter.com/zX4Rxb5Yfo
— Meta AI (@MetaAI) April 5, 2023
Наводи се и да САМ ствара потпуно нов садржај уместо да једноставно идентификује или категорише податке као што то раде други модели вештачке интелигенције.
У извештају се наводи пример у ком је писање речи „мачка“ подстакло алат да нацрта кутије око сваке од неколико мачака на фотографији.
Велике технолошке компаније говоре о својим открићима у области вештачке интелигенције откако је ЦхатГПТ, четбот ОпенАИ-а, који подржава Мајкрософт, постао сензација у јесен, изазвавши талас инвестиција и трку за доминацијом.
Мета је иницирала неколико функција које примењују тип генеративне вештачке интелигенције коју је популаризовао ChatGPT.
Извор: nova.rs