„Пацијент се веже за столицу, прекрије чаршавом и прска алкохолом“: Доктори „Лазе“ о „иновативном лечењу“ које помиње Управа

Foto: Medija centar

На конференцији за медије о „Исходима и последицама фаталних лечења у Клиници за психијатријске Болести „Др Лаза Лазаревић“, докторке ове Клинике предочиле су како се поступа према пацијентима ове установе, наводећи примере, за које, како тврде, не само да су имале увид у медицинску документацију, већ је и поседују.

„Штрајк запослених ушао је данас у пети месец. Толико дуго смо у борби за један циљ, а то је смена директорке Иване Сташевић Карличић, Све време, в.д. директорка негира да штрајк постоји. Међутим више од 50 посто запослених потписало је петицију да се она смени, а петиција показана министарки здравља, као и Влади Србије“, казала је др Александра Ђерић, специјалисткиња психијатрије.

Ђерић је додала да је за то време в.д. директорка дала четири противзаконита отказа штрајкачима, али и вршила различите претње и притиске на остале који јесу за њену смену.

Ипак, како каже, та смена никако да се догоди, јер делује као да се одуговлачи. Она наводи да се никад није десило да предлог ресорног министра не буде прихваћен. Осим тога, истиче и да им је речено да давање кадровског решења зависи од Социјалистичке партије Србије.

С тим у вези, Ђерић каже да је Синдикат покушао да затражи и састанак са Ивицом Дачићем, те да се на то још увек чека.

Ђерић се осврнула и на демант Управе Клинике који је послат Данасу, а у коме се, између осталог, помињу и нове технике и методе лечења, а више о тим методама говорила је др Надежда Пуцар.

Као пример дала је случај мушкарца средњих година који је хтео да се убије, а који је затражио помоћ на пријему Клинике.

„Пацијент је био нерасположен, плачљив, са поремећајем сна и исхране, без воље за било чим. Лекар на пријему процењује да постоји ризик за самоубиство, он бива смештен на одељење интензивне неге, са појачаним надзором због опасности од самоубиства. Ток лечења је да нема тока – после ноћи у болници, а након сазнања да нема здравствено осигурање и да лечење неће бити наплаћено, он бива сутрадан пуштен уз мишљење да нема ризика за самоубиство“, казала је Пуцар.

Како је објаснила, коначан исход овог случаја био је јављање члана породице са информацијом да се пацијент убио, а иза себе оставио троје деце.

„Моје питање је – да ли су ово процедуре за које се в.д. залаже? И да ли се лечење процењује само на основу тога да ли ће моћи да буде наплаћено, и ако је тако, колико кошта живот једног човека?“, упитала је Пуцар.

Др Љиљана Симић говорила је о „иновативним лековима“, а за пример навела пацијента мушког пола, високог образовања, неожењеног, кога је на Клинику довезла хитна помоћ. Како наводи, опис пацијента сугерисао је да је узменирен, раздражљив, али доброг физичког здравља, а пре доласка истукао је своју мајку.

„Из своје канцеларије телефоном директорка је одредила да се пацијенту да терапија која доводи до смртног исхода – три целе ампуле мидазолама, једна ампула диазепама и једна ампула халоперидола „, навела је Симић.

Као план тако иновативних метода, додаје она, наведено је да се пацијенту дају лекови, да се веже за столицу, прекрије белим чаршавом, прска медицинским алкохолом и тако везан за столицу на њој „превози“.

Ђерић је казала, да, с обзиром да је у јавности наведено да се учесници штрајка противе иновативним методама, морали да покажу како оне заправо изгледају.

„Ове процедуре и начини лечења угрожавају достојанство пацијената, њихово здравље а некад и живот. Такође, угрожавају достојанство лекара“, рекла је Ђерић и додала да ни Здравствена инспекција није поднела до сада пријаву против в.д. директорке.

Након демонстрације како реагује поменута терапија диктирана телефоном, а након које је дошло до смртног исхода пацијента, обратио се и др Раде Панић.

„Ја позивам Јавно тужилаштво да одмах реагује и помогне храбрим људима који су смогли снаге да иступе, а исход смртног случају вуче затворску казну. Позивам и грађане да подрже лекаре – морате да верујете када долазите код доктора, недопустиво је да се не верује здравственим радницима и државним службеницима. Ако је пацијент заиста престао да дише у условима у којима није могло да му се омогући вентилација или повраћај дисања од стране друге особе, и да је неко са суицидним идејама пуштен из болнице, позивам све да заштите штрајкаче у Лази. Комплетно позивам власт и све институције да заштите и штрајкаче и остале здравствене раднике којима се телефонски диктира терапија која одводи у престанак дисања и последичну смрт“, казао је Панић.

Панић је додао да, ако је добро ово што се дешава у „Лази“, он јесте рушитељ здравственог система, како је навео председник.

Izvor: danas.rs

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас