Панаотовић: Консолидација демократије у Црној Гори евидентна, добре перспективе за долазећу годину

panaotovic

Пише: Бојан Панаотовић

Након тродеценијске аутократске владавине Мила Ђукановића, само су политички неуки и наивни веровали како ће од 31. августа 2020. у Црној Гори процветати руже и потећи мед и млеко.

Људска права, демократија, истинска мултиетничност, економски напредак, не долазе преко ноћи и ишту време, енергију, кадрове и раскид са старим негативним праксама и политикама. Владе Кривокапића и Абазовића нису имале снаге да исправе политичку аномалију која је трајала до минуле 2024. године а огледала се у томе да просрпским странкама које представљају озбиљан део бирачког тела не сме бити допуштено да партиципирају у извршној власти.

Тај вето, показало је време, био је узрок политичке нестабилности у Црној Гори и директно или индиректно узроковао је пад првих постђукановићевских влада. Милојко Спајић је био политички прагматичан и направио савез са просрпским снагама што ће, очигледно, дати кључни допринос дуготрајности његове владе. Такође политички паметан потез био је укључивање Бошњака и Албанаца у извршну власт јер је, уз представнике Срба, на сцени једна мултиеничка влада што је добро и лековито за унутрашње прилике а снажно доприноси европском имиџу гледано споља.

Тако је 2024. година донела коначно демократску консолидацију у Црној Гори кроз повратак Срба на важне позиције и то не кроз некакву доминацију над другима већ у садејству са осталима што је у потпуности афирмисало истинску мултиетничност. Актуелна влада и парламентарна већина успеле су да реализују дуго одлагани попис становништва упркос настојањима ретроградних снага да га до у бескрај одлажу и опструирају.

Тако је једно важно питање за демократију, демографију, економију и развојне политике, након година одлагања, коначно скинут са дневног реда. Срби чине трећину становништва у Црној Гори и небо није пало. Највећи број становника Црне Горе говори српским језиком и та чињеница такође није изазвала никакву катаклизму. Дакако, озбиљне и одговорне политичке елите потрудиле би се да се ова друштвена, лингвистичка и политичка реалност преточи у адекватне законске и уставне норме.

На плану европских интеграција остварени су конкретни помаци од ИБАР-а, преко именовања у правосуђу па до затварања одређених поглавља. Примедбе ДПС-а да је затворено само три поглавља апсурдне су и политички безубе јер је њихова власт у последњих десетак година затворила 3 поглавља, дакле исто онолико колико је актуелна затворила за 10 месеци. Што се тиче примедби Хрватске на Резолуцију о Јасеновцу оне су трагикомичне.

Уместо да је Загреб поздравио доношење једне овакве резолуције и још једном се покајао због језивог геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ, исти хистерише и покушава да уцењује Црну Гору. При том, чак и политички лаици знају да су старија и далеко важнија питања Превлаке а да уступке по том питању није желео да прави ни ДПС као и да је неспорна чињеница да Загреб, брод Јадран потражује већ деценијама а да ни ДПС није желео да га да нити га је дао…

Односи са кључним суседом Србијом имају континуирану узлазну линију и то је добро не само због реал политике и регионалне стабилности већ и због практичних економских процеса. Ако су компаније и грађани из Србије међу водећим инвеститорима, купцима некретнина и слично у Црној Гори, ако су туристи из Србије на позицији број један када су по среди статистике које обухватају туристичку сезону, онда је јасно да кварење и лоши односи са Србијом представљају у економском смислу пуцањ у сопствену ногу.

Изградња ауто пута до границе са Србијом извесно би додатно повећала број туриста из Србије али и још неких земаља те је најава изградње нових деоница од великог значаја за економију Црне Горе. Похвале са европских адреса као и из Вашингтона на рачун Владе Црне Горе и парламентарне већине с једне, као и двотрећинска подршка у парламенту с друге стране указују да ће актуелна власт успети да заокружи пуни мандат и да обезбеди добре политике за Црну Гору на различитим пољима.

Конституисање власти у Подгорици у оквиру тридесетоавгустовских чинилаца вероватно ће водити сличном сценарију у Никшићу тако да је реално очекивати релативно стабилну локалну власт и у два највећа црногорска града. Из свега наведеног да се закључити да су политичке перспективе Црне Горе у наступајућој 2025. години добре.

Повећање плата и пензија свакако је добра вест за грађане, али ваља делати у правцу повећања атрактивности туристичке понуде, здраве хране и домаћих производа које Црна Гора може да понуди као и на привлачењу инвеститора који би отворили предузећа, фабрике и слично и отворили нова радна места. Сувишно је и наглашавати да је борба против корупције и криминала још увек на самом почетку и да преостаје још много напорног посла.

Извор: borba.me
Фото: Принтскрин

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас