Пише: Киша Д. Дорадо
29. новембар 1781 — Трговци робовима са брода Зонг, који превози заробљене и отете Африканце, 29. новембра 1781. бацају те људе у море да би имали право на премију од осигурања.
Брод робова Зонг отпутовао је са обале Африке 6. септембра 1781. са 470 робова. Пошто су робови у то време били изузетно профитабилна роба, многи капетани би их покупили много више него што су њихови бродови могли да приме, како би максимизирали профит.
Капетан брода Зонг, Лук Колингвуд је препунио потпалубље отетим несрећницима свих узраста. Већ на почетку пута, многи су оболели од разних заразних болести; убрзо почињу да умиру од болести али и глади.
Све очајнији, Колингвуд је одлучио да „одбаци“ део ‘терета’ како би спасио брод и омогућио деоничарима и наручиоцима “робе“ право на одштетни захтев од осигурања.
Чланови посаде су бацили 132 људи, жена и деце у дубине Атлантског океана, док је још 10 несрећника само скочило у море у ономе што је Колингвуд касније описао као „чин пркоса“, а што је је био потез очајних родитеља који су одабрали да оду у за својом децом.
Касније, када се прича о убиству робова прочула, водећи аболициониста у то време, Гранвил Шарп (Granville Sharp) покушао је да поднесе кривичну пријаву против капетана, посаде и власника, али није успео.
Генерални адвокат Велике Британије, судија Џон Ли, међутим, одбио је да подигне кривичну пријаву тврдећи (ове речи су нешто најужасније што сам прочитала, утолико што долазе од једног судије, макар био и Британац): „Каква је то тврдња да су људи бачени у море? Ово је случај покретне ствари или робе. Црнци су добра и имовина; лудило је оптуживати ове часне људе који добро служе Круни, за убиство… Случај је исти као да су дрва бачена у море.”
Одговорни за масакр, убиство 132 људи на броду Зонг никада нису изведени пред лице правде. Слика, за коју се зна да је “у јавном власништву“, приказује робовласнике како бацају робове у море.
“Rule, Britannia! Britannia, rule the waves…. “