Љубинко Ђурковић, пуковник у пензији, позвао све да се одрекну дела личног комфора у корист преживелих бораца
У склопу обележавања 6. октобра, Дана ослобођења Панчева, на церемонији полагања венаца на Тргу Василија Филиповича Маргелова био је и ратни командант битке на Kошарама 1999. године Љубинко Ђурковић, односно командант 125. моторизоване бригаде, 63. падобранске и 72 јуришне бригаде и здружених снага Војске СР Југославије, пуковник у пензији, који је сада почасни председник панчевачког Удружења „Да се не забораве”.
Љубинко Ђурковић је за наш сајт рекао:
– Данас смо сведоци и тренутка и времена да су руски, белоруски и српски народ заједно освајали слободу. Ова три народа кроз векове имају исту жељу за остваривањем основне људске вредности – слободе. На овом месту, где је Панчево ослобођено 1944. године у Другом светском рату, постоји нит која повезује борбе у Првом светском рату пре више од једног века и борбе српског народа вођене против НАТО пакта 1999.
Говорећи о ситуацији у којој се сада налазе некадашњи војници Војске СР Југославије који су бранили државну границу с Албанијом пре и током НАТО бомбардовања 1999, Ђурковић је био јасан:
– Овај тренутак није светао за преживеле борце, јунаке са Kошара, који су дали делове својих тела и били спремни да дају своје животе за одбрану наше земље. Они су добили од народа признање и поштовање, као и од институција, али један велики део њих је још увек, што је неопростиво, у категорији социјално угрожених грађана. Они морају прећи у категорију заслужних грађана, односно сви ми треба да се одрекнемо дела личног комфора како би они имали бар основне услове за живот и куповину лекова и других медикамената.
Подсетимо, битка на Kошарама током које су припадници Војске СР Југославије 67 дана бранили државну границу и спречавали копнену инвазију регуларне војске Албаније и такозване ОВK, са територије Албаније, на територију Југославије, трајала је до 14. јуна када је по потписаном Kумановском споразуму започето повлачење јединица наше војске. У бици је погинуло 108 припадника Војске СР Југославије, међу њима је био и панчевачки херој Лазар Тишма. То је део границе на коме се још 1998. године догодило више од 130 граничних инцидената који су имали акт оружане агресије и однели 20 живота припадника тадашње Војске СР Југославије. Прва жртва пала је 7. маја те године – био је то војник Ђула Дорин из Панчева.
(Панчевац / С. Т.)
/pancevac-online.rs