Руђеро Алкантерини: Игре мира: фер-плеј, фер игра

Screenshot_1211

Игре мира: фер-плеј, фер игра

Руђеро Алкантерини

Ако је спорт метафора за људски живот, онда олимпијски покрет и Олимпијске игре ризикују да постану његов парадокс, где се принципи на којима се заснивају откривају као утопијски.

Са отварањем 33. Летњих олимпијских игара, наш фокус је на такмичарским и спектакуларним аспектима догађаја. Ипак, основне претпоставке, значајне вредности везане за принципе Олимпијског примирја као прелудијум за мир, су сведене на формалност, упркос ритуалистичком проглашењу у Генералној скупштини Уједињених нација (UNGA) резолуције под називом „Изградња мирног и бољег света кроз спорт и олимпијски идеал,“ која је усвојена готово једногласно.

Од 1896. године, Олимпијске игре су пружиле јединствену прилику за народе широм света да се сретну и траже могуће споразуме уместо да распирују спорове. На основу прошлог искуства, кључно је предузети конкретне акције за подстицање овог духа и искрено нагласити културни и политички значај Олимпијаде, с обзиром на изузетну платформу коју нуде.

Олимпијско примирје предвиђа суспензију свих сукоба седам дана пре отварања Олимпијских игара у Паризу 2024, 26. јула, до седам дана након завршетка Летњих параолимпијских игара 8. септембра. С обзиром на тренутно стање ствари, чини се веома мало вероватно да ће се то догодити.

Посебне вештине и ресурси могу бити потребни за решавање посебно критичних ситуација. У прошлости су фигуре попут Хуана Антонија Самарана, бившег председника Међународног олимпијског комитета, успевале да превазиђу опструктивне и подмукле аспекте Хладног рата. Данас су потребни слични напори да би се обезбедило да спорт и олимпијски покрет задрже своју примарну улогу као мост између различитих мишљења и интереса.

Спорт и олимпијски покрет су фундаментални за образовање као и за квалитет физичког и друштвеног живота широм света. Све земље улажу у ово поље, али можда је време да се направи корак даље и да се дође до сржи ствари. Треба да се запитамо да ли треба да се ослободимо непотребних украса и фокусирамо се на опште добро братства и пријатељства заснованог на заслугама, компетенцијама, таленту и поштовању правила.

Враћајући се на улогу УН, постоји нови развој: Првог дана јула ове године, мање од месец дана пре Олимпијских игара у Паризу, Генерална скупштина УН је одлучила да званично прогласи 19. мај за Светски дан фер-плеја, почевши од 2025. године. Порука која произилази из овога је јасна, не само за англосаксонску културну сферу и не само за спортски свет. Принципи фер-плеја су замишљени као представљање поштених и правичних понашања од стране великог песника и драматурга Вилијема Шекспира, који је написао бројна дела између 16. и 17. века и популаризовао термин „фер-плеј“ у драмама као што су „Краљ Џон“ и „Бура“.

Шекспиров концепт поштовања и придржавања правила, познат као „фер-плеј,“ оштро је адресирао људске слабости кроз своје комичне ликове. Ова идеја фер-плеја је тако постала модел врлинске праксе како у спорту тако и у животу. Тако је 1975. године, Повеља фер-плеја, која садржи „Десет заповести“ међународног спорта, усвојена од стране Међународног комитета за фер-плеј. Иако су ови принципи еволуирали током година, њихове основне вредности остају исте: Играј за забаву; играј поштено; поштуј правила игре; поштуј саиграче, противнике, судије и гледаоце; прихвати пораз са достојанством; одбаци допинг, расизам, насиље и корупцију; буди великодушан према другима, посебно према онима у потреби; помози другима да истрају кроз тешкоће; осуди оне који покушавају да дискредитују спорт; поштуј оне који бране олимпијски дух спорта.

На крају, треба да размотримо да ли је време да променимо ритам и правила игре. Пројекат Барона де Кубертена за модерне Олимпијске игре, осмишљен у Француској и рођен у Атини у 19. веку, је изузетан. Међутим, потребно му је циљано ажурирање за 21. век. Ово ажурирање би помогло да се његове универзалне вредности и могућности шире дели шире, чинећи га трајним симболом мира.

На Олимпијским играма, заставе виоре и химне свирају, истичући табелу медаља која представља не само заслуге већ и моћ различитости. Да ли желимо да смањимо допинг? Елиминишемо политичке интервенције и међународне интриге? Хајде да следимо пут утопије, враћајући спорт и Олимпијске игре на приземљенију димензију. Треба да славимо унутрашњу лепоту и моралне квалитете човечанства, омогућавајући свима у свету да буду препознати и поштовани, без обзира на њихов друштвени статус.

Руђеро Алкантерини је председник Националног италијанског комитета за фер-плеј (CNIFP).

Текст оригинално објављен на ЦГТН

https://news.cgtn.com/news/2024-07-27/Games-of-peace-Fair-play-fair-game-1vx3wBbkCmA/p.html

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас