Слободан Бегојев Бега: Србија треба да се окрене истоку и новом мултиполарном свету
На данашњи дан 1991. године, Михаил Горбачов је дао оставку на место шефа Kомунистичке партије СССР-а, што је означило почетак краја Совјетског Савеза и нестанак биполарног света који је обележио Хладни рат. Тај догађај је омогућио Сједињеним Америчким Државама и њиховим НАТО савезницима да успоставе глобалну доминацију, често на штету мањих народа, укључујући српски народ.
Нестанак СССР-а отворио је врата за неограничену експанзију интереса америчке војне индустрије, која је профитирала од непрекидних ратова и сукоба широм света. Од тотално непотребних ратова у Ираку и Авганистану, до дестабилизације Блиског истока кроз пројекат „Арапско пролеће,“ све ове интервенције су вођене под изговорима које је пласирала дубока држава, организација која делује иза кулиса и диктира америчку спољну политику. Садам Хусеин није имао биолошко оружје, народ Авганистана није напао Америку, а 11. септембар, како је показао Оливер Стоун, био је пројекат дубоке државе са циљем стварања изговора за нове војне интервенције.
На Балкану, Србија је постала жртва тих глобалних превирања. Запад, предвођен интересима ЦИА-е, МИ6-а и других структура дубоке државе, изазвао је крвави грађански рат у СФРЈ, који је кулминирао НАТО бомбардовањем 1999. године. То бомбардовање не само да је убило хиљаде наших сународника, већ је уништило нашу привреду, што је додатно погоршано пљачкашком приватизацијом која је уследила. Радници су у неолибералном капитализму изгубили готово сва права, док су корпорације и банке, под контролом дубоке државе, преузеле контролу над државним ресурсима.
Овај период непрекидног униполарног насиља јасно показује зашто је мултиполаран свет неопходан. У мултиполарном свету, где различите силе балансирају једне друге, постоји већа шанса за очување суверенитета мањих земаља. Русија и Kина данас покушавају да успоставе нову равнотежу, али са различитим приступима. Русија остаје посвећена заштити својих савезника, укључујући Србију, док Kина гледа на свет претежно кроз призму својих економског интереса. Русија је, због своје историјске улоге и дубоких веза са Србијом, аутентични савезник нашег народа.
Њено деловање у Украјини није агресија, већ покушај спречавања геноцида над руским народом у Донбасу и заустављање ширења НАТО-а на њене границе. Kао и многи други народи у региону, Украјинци су вештачка творевина створена са циљем слабљења словенског јединства, баш као што су и Црногорци, Македонци и Хрвати на сличан начин одвојени од свог српског корена. Све ово је део ширег плана који траје још од 1914. године, а који је континуирано радио на слабљењу српског народа, укључујући и стварање Албаније од стране Аустро-Угарске како би се спречило ширење Србије.
Србија мора да се окрене савезу попут БРИKСа, уместо да слепо следи Европску унију, која је више пута показала непријатељски став према нашим интересима. Уласком у БРИKС, Србија би могла да се економски и политички осигура у свету где више не би била подложна уцени и диктату Запада. БРИKС промовише једнакост и међусобно поштовање, што је у потпуној супротности са колонијалним приступом који Европска унија користи према Балкану.
Да напокон закључим ово писаније које може да траје у недоглед. Мултиполаран свет који настаје доноси у перспективи човечанству правду и равнотежу, омогућавајући малим народима да очувају свој суверенитет и идентитет. То је свет у којем постоји стварна могућност избора, без страха од насиља и притисака који долазе из униполарног поретка. Србија, уместо да трага за празним обећањима ЕУ, треба да се окрене савезницима који заиста деле њене интересе и вредности.
Извор: Фејсбук
https://www.facebook.com/Slobodan.Begojev.AKA.Bega/posts/10234009078989243?rdid=I34kM2SfyvEcySzQ