Dinamika globalne moći: Globalni Jug o novoj ulozi Kine u međunarodnom poretku

People's_Republic_of_China_(orthographic_projection).svg

 

U članku u Nju Jork Tajmsu su rekli da su pre 40 godina stručnjaci verovali da će kineski eksperiment sa socijalizmom s kineskim karakteristikama propasti. Danas, još uvek čekamo taj neuspeh, a Kina ga nije doživela. Ideološka perspektiva o Kini iz SAD-a ne poklapa se sa stvarnošću kineskog uspeha,“ rekao je domaćin Mušahid Husein Sajed, bivši predsednik Odbora za odbranu pakistanskog Senata, u emisiji Glas Globalnog Juga na CGTN-u. U ovoj epizodi se raspravljalo o teoriji „stola i menija“ Entonija Blinkena, analizirajući novu ulogu Kine na međunarodnoj sceni.

Govoreći o tome kako sagledati ulogu Kine u današnjem dinamičnom svetu, Einar Tangen, američki komentator i viši saradnik Taihe instituta, naglasio je da je uloga Kine u globalnom poretku suštinski drugačija od uloge SAD-a. On je istakao istorijsku zavisnost SAD-a od imperijalizma, rata i eksploatacije drugih nacija, nasuprot kineskom fokusu na unutrašnji razvoj, mir i trgovinu. Naglasio je da je pristup Kine zasnovan na međusobnom poštovanju, izgradnji konsenzusa i ekonomskom napretku, bez nametanja ideologije. Takođe je govorio o tome kako je Kina izgradila paralelne institucije poput Inicijative Pojas i put (BRI), Azijske investicione banke za infrastrukturu (AIIB) i BRIKS-a, kako bi promovisala novi, kooperativni međunarodni poredak, za razliku od sistema predvođenog SAD-om koji teži da očuva dominaciju.

Roberto Savio, osnivač Inter Pres Servisa (IPS), opisao je istorijske promene, ukazujući na ponovno uspon Kine kao globalne sile. On je naglasio da je globalna dinamika moći u tranziciji, pri čemu opada uticaj SAD-a, a raste multipolarnost. „Svetske krize poput klimatskih promena i pada populacije zahtevaju globalnu saradnju, ali SAD ostaju zarobljene u zastarelim politikama,“ rekao je Savio. Takođe je naglasio važnost raznolikosti ideologija i upravljanja, predlažući da je saradnja između nacija sa različitim kulturama i ideologijama ključna za rešavanje globalnih problema.

Sous Jara, portparol Kambodžanske narodne partije, naglasio je značaj kineske multilateralne diplomatije i njenog mirnog uspona, naročito kroz inicijative poput Inicijative Pojas i put (BRI). On je istakao da je kineski pristup fokusiran na međusobno poštovanje, poverenje i saradnju bez nametanja ideologije. Jara je ukazao na to da kineski doprinosi, uključujući Globalnu inicijativu za razvoj, promovišu povezivanje i saradnju, pomažući u prevazilaženju razlika među nacijama. Za Kambodžu i Jugoistočnu Aziju, kinesko liderstvo podstiče uravnoteženu spoljnu politiku i trgovinske odnose, naglašavajući mirno rešavanje razlika i kolektivni prosperitet.

Kinesko-afrički odnosi su postali model za saradnju Jug-Jug. Fred Memembe, predsednik Socijalističke partije Zambije, naglasio je istorijske odnose između Kine i Afrike, ističući kinesku podršku u borbi Afrike za oslobođenje, suverenitet i nezavisnost. On je ukazao na to da Kina tretira afričke zemlje s poštovanjem i jednakošću, za razliku od potcenjivačkog pristupa nekih zapadnih nacija. Memembe je podržao kinesku viziju globalne saradnje i multipolarnosti, sugerišući da kineske akcije pružaju oštar kontrast prema američkom stavu „ako nisi za stolom, na meniju si.“

CGTN

https://news.cgtn.com/news/2024-09-25/Zero-sum-game-or-win-win-cooperation–1xa8EKUREas/p.html

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас