Деценијама се на Европску унију гледало као на нову противтежу геополитичкој хегемонији САД која би својим државама чланицама дала већу аутономију од суперсиле преко Атлантика. Руско-украјински сукоб открио је празнину овог обећања. Данас је европска „васализација“ (по речима аналитичара Европског савета за спољне послове) убедљиво израженија него у било ком тренутку од средине 20. века. Што се тиче геополитичких питања, као што је садашњи рат јасно показао, Брисел нема значајну независност од Вашингтона. У економској сфери, релативни пад Европе и растућа зависност од Америке – који су претходили сукобу у Украјини, али су га погоршали – су, ако ништа друго, још очигледнији.
2008. економија Европске уније била је нешто већа од америчке; Америчка економија 2023. године је за једну трећину већа од економије Европске уније и Британије заједно, и 50 одсто већа од оне Европске уније без Уједињеног Краљевства. Другим речима, економија еврозоне је порасла за око 6 одсто у последњих 15 година, у поређењу са 82 одсто у Сједињеним Државама, према подацима Међународног монетарног фонда.
Економско богатство Европске уније и Сједињених Држава већ је почело да се разилази много пре сукоба у Украјини из неколико разлога, не само због самоубилачке политике штедње у Европи после 2008, која је довела до колапса потражње и инвестиција на целом континенту. У последњих годину и по дана, међутим, овај процес је доживео драматично убрзање. За разлику од Америке, Европа је претрпела огроман економски ударац због сукоба — тачније, од одговора Запада, посебно његовог одвајања од руског гаса, који је пре рата чинио скоро половину потражње блока. Овај драстичан потез довео је до „масовног и историјског енергетског шока“, како је то изразила Организација за економску сарадњу и развој, погоршаног спекулацијама великих енергетских компанија, које су осакатиле и индустрију и домаћинства. Према Еkономист-у, високе цене енергије су прошле зиме убиле 68.000 људи међу најсиромашнијим европским земљама — пошто су се европске земље окренуле много скупљем течном природном гасу из Катара, а посебно из Сједињених Држава.
America Is Deindustrializing Europe
Thomas Fazi
https://compactmag.com/article/america-is-deindustrializing-europe