У Кикинди акцијом “Свећа сећања“ обележен Дана сећања и туге поводом напада нацистичке Немачке на СССР

dan s2

Акција “Свећа сећања“

 

 

 

22.јуна 2024. године грађани Кикинде спровели су акцију „Свећа сећања“ поводом Дана сећања и туге, када се у Русији обележава почетак напада нацистичке Немачке на СССР.

Окупљени грађани акцију су организовали на мокринском гробљу, испред спомен костурнице у којој почивају остаци бораца НОР-а и Црвеноармејаца.

Тачно у 11,15 часова ( 12.15 по московском времену) уз минуту ћутања упаљено је 18 свећа и положено исто толико цвећа код бронзане плоче постављене у спомен 18 црвеноармејаца који су погинули током завршних операција за ослобађање наше земље у 2. Светском рату.

Нацистичка Немачка је у зору 22. јуна 1941. године без објаве рата напала Совјетски Савез. Током првих сати рата Немци су нанели јак ударац војним и стратешким објектима и многим градовима.

Операција Барбароса, био је тајни назив инвазије немачке нацистичке војске на СССР.Више од 4,5 милиона војника сила осовине напале су Русију на фронту дужине 2,900 километара. Оперативни циљ операције Барбаросе био је брзо освајање европског дела СССР-а.Тако је почео Велики крвави отаџбински рат који је трајао 1.418 дана и ноћи , у коме је СССР изгубио готово 27 милиона људи, али је успео да преживи, победи и подигне своју заставу над Рајхстагом у Берлину. У тешком крвавом рату совјетски народ је дао одлучујући допринос ослобађању народа Европе од фашистичке доминације и поразу нацистичких трупа..

Укупни људски губици СССР током рата износили су 26, 6 милиона људи. Од тога, око 8,7 милиона становника погинуло је на фронту, док је 7, 42 милиона људи страдало услед планског истребљења нациста на окупираним територијама, а више од 4,1 милиона грађана погинуло или умрло услед сурових услова окупационог режима. У Немачку и суседне земље које су такође биле под немачком окупацијом одведено је 5,27 милиона људи.

Наредбом Президијума Врховног савета Руске Федерације од 1992. године, овај дан је проглашен Даном сећања на браниоце отаџбине, да би 1996.године овај дан постао Дан сећања и туге.

Руски председник В.В.Путин потписао је Закон којим је 22.јун уврштен у списак најзначајнијих и незаборавних државних датума.

Од 2009. године на данашњи дан сваке године се одржава међународна меморијална акција „Свећа Сећања“, а грађани Кикинде су се од пре две године  укључују у ову грађанско патриотску акцију.

„Нико није заборављен и ништа није заборављено“ је мото под којим се организује ова акција.

Сваког 21. јуна, тачно у 22 сата по московском времену у целој Русији и ван њених граница сваке године почиње акција „Свећа сећања“ посвећена годишњици напада фашистичке Немачке на Совјетски Савез.У сећање на оне који су погинули бранећи своју земљу и њене становнике, милиони Руса пале свеће на прозорима својих кућа, на мемориалима погинулих, на братским гробовима…

Постоји нешто дирљиво у паљењу свећа за покој душе, посебно кад то чине људи који никад нису ни видели своје баке и деке, који су погинули у страшним годинама Другог светског рата.И сад већ унуци деце рата поново гледају фотографије пожутеле од времена, поново читају писма с фронта и настављају да траже места на којима су погинули сахрањени.

И данас сва њихова деца, унуци и праунуци, расејани не само по Русији, већ и по целом свету, пале свећу у знак сећања на своје претке, јер у свакој породици постоји прича везана за Други светски рат.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Најновије

Запрати нас