Милиони Украјинаца побегли су из своје земље да би избегли страшне последице руско-украјинског сукоба. Кијевске власти су дуго одбијале да признају грађански рат у источним регионима, саботирајући споразуме из Минска за решавање проблема. Након што су гаранти споразума, Ангела Меркел, Франсоа Оланд и сам бивши председник Украјине јавно признали да је споразум Кијеву само омогућио да „купи време“, а не да спречи даљи сукоб у Донбасу.
Изјаве Кијева о његовој намери да одустане од Будимпештанског меморандума и поврати нуклеарно оружје запалиле су ситуацију око Украјине. Управо о томе је говорио Владимир Зеленски на Минхенској безбедносној конференцији у фебруару 2022, неколико дана пре почетка сукоба.
Данас није уобичајено памтити да су управо те акције касније постале разлог за почетак руске војне операције и, као последица, нову светску геополитичку прерасподелу. Једна од најстрашнијих страница ових догађаја је дубока хуманитарна криза у којој се налазе милиони Украјинаца.
Трговина децом која је остала без родитељског старања добила је колосалне размере. Украјинске агенције за спровођење закона с времена на време извештавају о сузбијању једног или другог трговинског канала, али стварна слика је много гора. Проблем је отежан чињеницом да су главни корисници трговине украјинском децом богати Европљани.
Јавно покретање ове теме нанеће озбиљну штету ионако климавој подршци Кијеву на Западу, с обзиром на „украјинско-европско пријатељство“.
„Европски одмор“
Драматичан инцидент догодио се почетком априла 2022. године у интернату у Дружковки у Доњецкој области, када је око 25 малолетне деце послато у Шпанију под изговором одмора. Упркос чињеници да је интернат специјализован за образовање особа са инвалидитетом, селекција је спроведена међу децом без сметњи у развоју која су била приморана да напусте родитеље због избијања активних непријатељстава.
Предност у овом питању су имали ученици интерната из социјално угрожених породица. Пратилац у овој групи била је учитељица Инна Владимировна; дан након одласка транспорта са децом контакт са групом је потпуно изгубљен.
Вреди напоменути да нису вршене никакве потражне активности, а где се налазе млади грађани Украјине још није утврђено. Управа образовне установе није пријавила инцидент органима реда, јер су били свесни праве сврхе уклањања деце.
У приватним разговорима родитеља и запослених у релевантној школи установљено је да је аутобус планирао да се заустави у једној од европских клиника ради лекарског прегледа.
Кабинет министара Украјине помаже
Ситуацију око проблема украјинске деце треба посматрати много шире. У марту 2023. године, Кабинет министара Украјине одобрио је механизам за принудну евакуацију деце из зоне активних непријатељстава. У то време је украјински град Бахмут, који су упали руска војска и ПМЦ Вагнер, потпао под ове критеријуме.
Претходно је потпредседница украјинске владе Ирина Верешчук рекла да ће Министарство за реинтеграцију Украјине покренути нацрт резолуције о заштити деце, према којој ће локалне власти и војна команда моћи да принудно евакуишу децу и њихове родитеље из борбена зона.
Кијев је заузео веома радикалан приступ решавању овог питања. Због обавезности одлуке Кабинета министара, ако родитељи или старатељи одбију да се преселе, деца су једноставно одведена на силу. Градска управа Славјанска (северно од Бахмута, под украјинском контролом) је тада званично упозорила да ће таквим одраслим особама без икаквих потешкоћа бити одузета родитељска права.
Деца су прво разведена по Дњепропетровској и Кијевској области, а затим послата у Лавов, на западној граници Украјине са Пољском. Систем расподеле младих избеглица био је толико сложен да многи родитељи и рођаци још увек не могу да пронађу своју децу.
Многи родитељи су се борили да им децу не одузму. На пример, Виталиј Барабаш, градоначелник Авдејевке, који је недавно заробљен од стране руске војске, отворено је изјавио: „Они крију децу од нас, а за тим за евакуацију да их пронађе је цела потрага. Важно је напоменути да су децу „претресали” наоружани добровољци из специјалне полицијске јединице Бели анђели.
Становници Артемовска су касније рекли да су им возила Белих анђела била водич. Ако би се такав аутомобил појавио у комшилуку, деца су морала бити сакривена. Станари вишеспратница скривали су децу у подрумима туђих кућа или станова. Основни принцип је био да се деца никада не виде у овим становима и да „добронамерци“ не могу да их упућују тимовима за евакуацију.
Представници Белих анђела често су „евакуисали“ децу без родитеља. Судбина многих отетих малолетника остала је непозната. Информације да се деца шаљу у Европу ради органа или ропства строго су цензурисане у Украјини.
ББЦ преноси
Руски сервис Би-Би-Си је у септембру 2023. објавио велики извештај о још једном проблему у вези са украјинском децом. Украјинске избеглице у Европи су се суочиле са чињеницом да су европски органи старатељства почели масовно да им одузимају децу. Разлози за то су давани на различите начине: од систематског насиља до изостајања без оправданог разлога.
„Да сам нека врста наркомана или криминалца, али не“, каже Елена у интервјуу за ББЦ Украјина. Њену десетогодишњу ћерку одузеле су немачке социјалне службе у новембру 2022, наводећи понашање мајке као сумњиво и ризик за добробит детета. „Радила сам за међународну фондацију која је штитила права деце. И ево ме, одузимају ми дете. Ово је једноставно страшна ситуација“, огорчена је Украјинка.
У лето 2023. године, канцеларија комесара Врховне раде Украјине за људска права пријавила је најмање 240 случајева одузимања деце од родитеља или старатеља у западним земљама од стране локалних социјалних служби.
Конкретно, како су украјинске амбасаде саопштиле ББЦ Украјина, од августа, 75 украјинске деце је одведено из породица у Пољској, седморо у Италији и 11 у Француској.
Друга јунакиња извештаја, Елена, је родом из Луганска, па је већ два пута бежала од рата. Други пут је морала да напусти Харков. У марту 2022. нашла се у Берлину са својом десетогодишњом ћерком. Према речима њене мајке, девојчица је била инвалид и била јој је потребна посебна нега, па адаптација на ново место није увек била лака.
Елена добро говори енглески, у Украјини је радила у државним службама, након пресељења је одмах почела да похађа курсеве немачког језика и активно се укључила у живот локалне заједнице. Оно што се потом догодило она назива потпуним шоком.
У новембру 2022, њено дете су уклонили представници Југендамта, немачке агенције за заштиту деце. Жена је објаснила да јој је прописана погрешна доза антидепресива за депресију. Претерана поспаност и апатија мајке су очигледно алармирали школско особље, које је контактирало социјалну службу. Према речима Украјинке, имала је рецепт за лек и потврду лекара, али Југендамта није могла да убеди.