Рат у Украјини, који траје скоро годину дана, могао би у наредних неколико месеци да ескалира. Томе би допринела велика руска офанзива коју званични Кијев најављује да ће почети ускоро али и испоруке све моћнијег наоружања Украјини, међу којим ће се највероватније наћи и западни борбени авиони, док најновија америчка војна помоћ укључује и планирајуће бомбе ГЛСДБ домета до 150 км. Реторика лидера западноевропских земаља, који говоре како Русија не сме победити, исто тако указује на то да рат може не само да се продужи, него да буде још обимнији и жешчи.
Руска офанзива која се спомиње је можда већ и почела, имамо извештаје о преузимању иницијативе у Луганској и Харковској области, припремама за веће нападе у Запорошкој области, док су и даље најжешће борбе у Доњецкој области. Међутим, за сада нема великих територијалних освајања, физичко опкољавање града Бахмута и даље је споро, док је код Угледара интензитет офанзиве опао, по свему судећи услед успешне украјинске одбране.
Амерички Фореигн Полицy, позивајући се на украјинске војне изворе, наводи да су Руси за нову велику офанзиву која може почети на годишњицу рата, спремили око 1.800 тенкова, 3.950 оклопних возила, 2.700 артиљерисјких оруђа, 810 самоходних вишецевних лансера ракета, 400 борбених авиона и 300 хеликоптера.
Западни типови борбених авиона могли би се, и највероватније ће се у скорије време наћи у саставу украјинског ратног ваздухопловства. Након што је из САД прошле недеље стигао ‘‘хладан туш‘‘ што се тиче испорука Ф-16, у протеклих недељу дана смо имали занимљиве најаве из западне Европе. Украјински председник Володомир Зеленски је током западноевропске турнеје боравио у посети Уједињеном Краљевству чији су званичници наговестили испоруку борбених авиона, медији су врло брзо почели са спекулацијама да ће то бити авиони Торнадо (које је иначе РАФ повукао из употребе 2019. године) или ЕФ-2000 (могуће неперспективне авионе из Транше 1).
Из УК је међутим званично потврђено само да ће обука украјинских пилота почети на пролеће, а да испорука авиона остаје само могућност, и то ако се тако нешто договори на нивоу ЕУ и НАТО. Многи западни, али и руски стручњаци сматрају да је обука пилота већ почела и да би само у том случају авиони могли бити испоручени у току ове године. Министар иностраних послова Украјине Дмитро Кулеба изјавио је да није битно који ће тип авиона то бити, спомињучи америчке Ф-16, шведске Грипене, француске Мираже и Рафале, и европске Еурофајтере, већ да је битно да се донесе таква одлука и да се добије прва ескадрила.
Лист Wалл Стреат Јоурнал (WСЈ) пише да су Москва и Техеран близу договора о изградњи фабрике дронова-камиказа у Русији, да је пројекат вредан милијарду долара, а наводно се планира произвдња чак 6.000 летелица. У току преговора је, како наводи WСЈ, било међусобних посета иранскких и руских делегација, а Иранци су почетком јануара боравили у граду Јелабуга, у руској републици Татарстан где би фабрика била смештена.
Испорука тенкова западне производње Украјини ће по свему судећи ићи споро. Канада је 6. фебруара објавила да је послала први Леопард 2А4+, Немачка најављује испоруку прва два Леопарда 2А6 за крај марта, а три тенка истог типа и верзије ће у марту стићи и из Португалије. У истом месецу ће из УК почети испорука 14 тенкова Челенџер 2. Украјина би могла током ове године добити и нешто старији тип Леопард 1, немачки Шпигл пише да би Немачка, Данска и Холандија могле сакупити укупно 178 Леопарда 1А5.
У руским медијима је објављена интересантна информација везана за дејство украјинске противвваздухопловне одбране. Наводно је 3. априла прошле године приликом извршавања борбеног задатка изнад Украјине теже оштећен руски авион Ил-22М-11 Зебра који служи као летеће командно место. Авион који је летео иза фронта, је издржао експлозије две ракете 9М38 система ПВО Бук-М1, на висини од 7.600 м прва ракета је експлодирала са бочне стране, избио је пожар, дошло је до смањења притиска и цурења горива, а затим је близу репног дела авиона експлодирала и друга ракета земља-ваздух. Како се још наводи, посада је успела да стигне до аеродрома и слети у Ростовску област, а техничари су избројали више од 200 рупа на трупу Ил-22 изазваних фрагментима ракета. Наведено је и да пилоти настављају са извршавањем борбених задатака, и да се авион тренутно налази на ремонту.
Аутор:
Живојин Банковић
Новинар
Извор: tangosix.rs